אנית מרוץ רוסית הטביעה אנית סוחר אנגלית – 1905

Wanderings_east_of_Suez_in_Ceylon,_India,_China_and_Japan_(1907)_(14743471846)
נמל הונג קונג, תמונה בספר מ-1907. המקור: ויקישיתוף

הַטְבָּעַת אֳנִיַת סוֹחֵר אַנְגְלִית

ע"י אנית מרוץ רוסית מהצבא המתנדב.

למה"ע „דיילי ניוס“ מודיעים ע"י התלגרף:

סינגאפורי. כבר נודע לכם שאנית המרוץ הרוסית „דניעפר“ פגשה אנית משא אנגלית ושמה „ס"ט קילדא“ ותטביענה אחרי הַצִילָהּ את פקידיה ואנשיה. והנה באו אנשי האניה בספינת קיטור הולנדית הלום, ותהי לי שיחה עם ראש החינים שהיו שם באניה לפני המקרה.

החיני ספר לי, כי ס"ט קילדא עזבה את חוף הים בהונגקונג ביום 4 יוני,  והיתה טעונה אורז, צמר גפן, קנבוס ועוד, ופניה היו מועדות משם לעיר יוקוהאמא.

ביום ההוא אחרי הצהרים במרחק לערך חמשים מיל מהונגקונג פגעה אניה זו את האניה דניעפר הרוסית, והאניה „דניעפר“ נתנה לה אות לעמוד מלשוט ולשלוח אליה את רב-החובל אשר לה. הפקודה הזאת נתקימה תכף. רב החובל של האניה „ס"ט קילדא“ עבר אל ה„דניעפר“ וישהה שם כשעה אחת, ואח"כ שב משם אל אניתו, ויודיע, כי כל אנשי האניה „ס"ט קילדא“, הפקידים והספנים והמלחים נצטוו לעבור אל מכסה ה„דניעפר“, ולא היתה שהות להציל את רכושו הפרטי ואת חפציו של כל ספן, והכל נעזב שם.

אז שלח רב-החובל הרוסי איזה מאנשיו אל האניה „ס"ט קילדא“, ויצום לנהל את האניה אחרי ה„דניעפר“ עד אשר יתן להם אות מה לעשות. וכך נסעה האניה „ס"ט קילדא“ אחרי ה„דניעפר“ כל היום וכל הלילה שאחריו עד הבקר, ובבקר, כאשר כבר לא נראו בקצה האופן עקבות היבשה, צוה רב החובל של ה„דניעפר“ לאנשים ששלח אל האניה „ס"ט קילדא“ לעזבה, ואז ירה טורפידא אל הקצה הראשי של האניה. אך הטורפידא החטיאה את המטרה, והאניה לא שקעה, ואז פתחו הרוסים את פיות כלי התותח, ויורו כשתים עשר פעם אל האניה עד אשר צללה.

רב החובל של „ס"ט קילדא“ ושלשת עוזריו ושלשה אינז'ינירים וארבעה אנגלים ופקיד חיני אחד נעצרו במאסר על ה„דניעפר“, ושאר האנשים הובאו באניה הולנדית לסינגאפורי.

עוד מודיעים מה"ע האנגלים, כי מטען האניה היה מובטח בחברות האחריות הלונדוניות על סך 25,000 לירא שטרלינג.

הנוגעים בדבר פונים עוד הפעם אל הממשלה באנגליא לצאת בטענותיה. אחרי הטבעת האניה האנגלית „נייט קומאנדר“ הבטיח שר המיניסטריום באלפור את ראשי חברות האניות באנגליא, כי דבר כזה לא יקרה עוד. מה"ע האנגלים מודיעים, כי גם הטוענים בדבר האניה „נייט קומאנדר“ לא קבלו עד היום אף פ"א. כנראה דעתה של רוסיא שונה מדעת אנגליא, והיא איננה רואה חובה לאניותיה בהטביען אניות נושאות חרם-מלחמה.


"הצפירה", שנה שלושים ושתיים, מס' 118, 20 ביוני 1905, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s