אניה ספרדית נשרפה בלב ים – 1913

חדשות שונות.

אניה ספרדית נשרפה בלב ים. – מאמריקה מודיעים: מידיעות קלושות שנתקבלו היום ע"י הטלגרף האלחוטי נראה כי מאה ושלשה נפשות אדם נצולו היום ממות מהאניה הספרדית הבוערת „בעלמעס“, ע"י האניה „פאנאניא“ השייכת לחברת קונארד. אף כי האש היתה שולטת עוד היום באניה בכ"ז חושבים שכל משרתיה במספר חמשים וחמשה יצאו בשלום.

איפה, מתי, ובאיזו אופן התפרצה התבערה על האניה הזו – אין הידיעות המעטות של הטלגרף האלחוטי מוסרות, רק זה נודע שפני האניה היו מועדות לדרום ספרד ועליה היו נמצאים הרבה חמרי הדלקה של צמר גפן וראס, בשעה שהתפרצה האש ובאותה שעה שהגיעה אליה האניה „פאנאניא“ לעזרה ולהצלה.

אבל חושבים שהאסון קרה ביום הרביעי בבקר. יען כי אז הודיעה האניה „פאנאניא“ שהיא נמצאת במרחק 1100 מילים מ„אמבראז לייט“, אבל את האניה „באלמעס“ לא הזכירה.

הידיעה הראשונה על אודות האסון נתקבלה ע"י הטלגרף האלחוטי שבקייטרייס, ניו פאנדלאנד. מתחלה לא חפצו להאמין בידיעה הקצרה האלחוטית הזאת משום שה„פאנאניא“ יש לה רק מכונה קטנה של הטלגרף האלחוטי והיא היתה צריכה להמצא אז במרחק גדול מאיזו תחנה, אבל אחרי כן קבלה גם לשכת „קונארד“ מסוכני ללאיד שכבר מודה תלגרמה המודיעה שהקברניט קאפפער מה„פאנאניא“ הודיע ע"י הטלגרף האלחוטי ע"ד הצלת כל נוסעי ה„באלמעס“ שעדין בוערת אל חוף האי. וכן התלגרמה הוא:

„הפאנאניא“ מודיעה ע"י התלגרף האלחוטי שהיא סוחבת את האניה הספרדית הבוערת „באלמעס“. כל משאה הצמר גפן, הראס, הם אחוזי אש. המצב הוא קשה מאד. כל נוסעי ה„באלמעס“ נמצאים בשלום על הפאנאניא. היא נמצאת במרחק שש מאות מילים ממזרח בערמודא. אודיע לכם כל הפרטים“.


"מוריה", שנה חמישית, מס' 385, 7 בדצמבר 1913, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s