אנית קיטור המיוחדה להובלת נפט – 1886

Batum_(Veidenbaum_guide).jpg
נמל בַּטוּם, 1888. המקור: ויקישיתוף

מכתבי סופרים.

[…]

ובנוגע לההובאה (אימפארט) בנמל אדעססא יותר מכל תצטיין הובאת הנפט מקוקז שהולכת ומתרבה עד בלתי חק על פי אופנים שונים. זה לא כביר חדש היה לראות עגלות הקטור עשויות כעין חביות ומסוגלות למלאותן – בנפט, ועתה תבאנה גם אניות קטור מסוגלות לדבר הזה, ובעבורן נוסדה על החוף גם תחנה מיוחדה עם אגן גדול ורחב ידים ששם יוצק הנפט מהאניות במשך איזה שעות דרך צנורות ומכונות. האניה „סוויעט“ ממין הזה עשתה במשך שני חדשים שש נסיעות מקוקז לאדעססא ותביא הנה 650,000 פוד נפט. מובן מאליו כי הובאה כזאת הוזילה את מחיר הנפט עד מאד, ועתה הנפט הפשוט ימכר פה 30 קאפ' כל הין, מחיר לא נשמע כמוה! גם עניני החברה הרוסית למוצא הנפט המאושרה מהממשלה תחת פירמא מיראזאוו עט קאמפ. טובים מאד. שטרות החברה נמכרו כעת על סכום 1.200.000 רו"כ, ומחיר כל האקציות יגיע עד 2.400.000 רו"כ.

[…]

* * *

מסחר אדעססא בשנת 1886.

שוק הנפט הרוסי.

בשנת 1885 הובא לאדעססא נפט בערך 1,200,000 פוד, ובשנת 1886 סכום הנפט שהובא לאדעססא הגיע עד 2,500,000 פוד, נמצא – 1,300,000 פוד יותר מדאשתקד. בעד התרבות ההובאה הזאת חייבי תודה אנחנו לחברת האניות הרוסית, אשר הכינה בראשית השנה שעברה אנית הקיטור „סוויעט“ המיוחדה והמסוגלה להובלת הנפט מחופי קוקז לעירנו. עתה נגמרה עוד אניה שנית ממין הזה, ובל"ס תגדל הובאת הנפט לעירנו כפלים, אם רק איזה מפריעים אשר לא יכולנו לראות אותם מראש לא יתיצבו בדרך לנגדן.

האניה „סוויעט“ תצטיין במהירות מהלכה ובכח מכונותיה. כי במשך 48 שעות תדלה אל קרבה בחוף באטום 100,000 פוד נפט, ובשלשה ימים ושלשה לילות תמציא את משאה לחוף אדעססא, ופה תריק את כל משאה אל מקוה-הנפט אשר לחברת האניות הרוסית במשך 36 שעות. מלבד זאת ישארו כעת בכיס  סוחרי הנפט כל ההוצאות על החביות אשר לפנים הוביאו בתוכן את הנפט מבאטום לאדעססא, ובגלל זאת הוזל הנפט בשנה שעברה במדה מרובה.

בשנת 1885 מחיר כל פוד נפט היה בעת הזול 85 קאפ. בחביות, ובעת היוקר הגיע גם עד 1 רו"כ שלם, תחת אשר בשנת 1886 מחיר הנפט היה 85-57 קאפ, ובחודש מאי שבו יתמעט המסחר בנפט עד – 43 קאפ. כל פוד מן הנפט שהובא לכאן בשנה שעברה 400,000 פוד נמסכו בחביות וישארו לצורך אדעססא בעצמה ובנותר 2,100,000 פוד מלאו עגלות ברזל המיוחדות לזה ויובילוהו לפנים ארצנו ולחו"ל.

[…]

והנה זה שנים אחדות החלו לעיין בדבר הכנת צינורת רחבים אשר יעברו לרוחב כל גוף הקוקז ויאחדו את העיר באקו העומדת על חוף הים הכספי עם איזה מחופי הים השחור, פאטי או באטום, בכדי להמציא את הנפט מבאקו לחוף ים השחור דרך הצינורות בכוח מכונות.

[…]

לפי החשבון אשר ראינו לעיל תוכל האניה „סוויעט“ להביא לאירופא 100,000 פוד נפט פעמים בחדש. תמול ביום 22 ינואר באה הלום מלונדון האניה השנית של חברת האניות הרוסית „לוטש“, המסוגלה גם כן למזג הנפט, ועוד יתרון לה על האניה „סוויעט“, כי היא נערכה באופן אשר באפס נפט תצלח גם כן להובלת סחורות ממינים אחרים, מה שאין כן בהאניה „סוויעט“ המסוגלה רק להובלת הנפט ולא יותר. האניה „לוטש“ תכיל בקרבה גם כן בערך 100,000 פוד נפט ובמהירות מהלכה לא נופלת היא מהאניה „סוויעט“. נמצא כי באמצעות שתי האניות האלה תוכל חברת האניות הרוסית להוציא לאירופא 100,000 פוד נפט מדי שבוע שבוע או יותר מן חמש מילליאן פוד מדי שנה בשנה. ובהכנת הצנורות הנזכרות לעיל אין כל ספק כי חברת האניות תרחיב את עבודתה כפלים לאושר סחר ארצנו על חשבון סחר הנפט האמריקאני, אשר יגרש כולו מארצות העולם הישן.

[…]


"היום", שנה ראשונה, מס' 43, 4 באפריל 1886, עמ' 1; שנה שניה, מס' 24, 10 בפברואר 1887, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s