האסון אשר קרה לרב החובל היהודי – 1891

חדשות בישראל.

[…]

מכה"ע „אד. ליסט.“ מודיע ע"ד אסון גדול אשר קרה לבן בריתנו על הים בליל 16 אָקט. והוא: מיעאופטוריא ירדה ספינה רוסית „ס"ט ניקאָלאי“ קנין הסוחר פעלדמאן מחערסאן ורב החובל היה היהודי משה קאנגיסער (אחת מתלמידי בית החנוך להולכי הים בפלך חערסאן), והספינה היתה טעונה 9000 פוד מלח להביא לאָדעסא להסוחר סאראטשא. כמעט בכל הדרך עד טארכֿאנקוט אצל אָדעססא התנהגה הספינה בכבדות, כי המו גלי הים מפני הסופות, ובכל זאת לא אנה לה ולמלחיה כל רע מלבד המקרה לא טוב, כי נכבה האור הירוק שהוא אות להאניות השטות בים להזהר לבלתי התנגש אשה ברעותה והיא שגרמה אבדן הספינה ושתי נפשות. לא רחוק מטארכֿאנקוט פגעה בהספינה אנית קיטור בריטנית „דינוואו“ אשר הלכה מאדעסא לקונסטנטינופול ותך בחזקה בקצה הספינה ותחל לרדת מצולה. רב החובל הבריטני לא שם לב לאסון אשר הסב וילך למסעיו, רק כאשר כבר הרחיק ללכת עמד במקומו וישלח אנית שיט לקחת את אנשי האניה הטובעת וישבו עליה המלח המשגיח על מפרשי האניה והיושבים על העוגן ושני מלחים. אך רב החובל (העברי) בשמרו באמונה את דתי המדינה, לא אבה לעזוב את האניה כל זמן אשר ספון הספינה צף עוד על פני המים. עמו נשאר על הספינה מלח אחד אשר לא אבה לעזוב את אדונו בין גלים סוערים. לא בנקל החליט רב החובל להשליך נפשו מנגד בעת אשר לא היתה שום תקוה להנצל. הוא התחנן לפני רב החובל הבריטני לחכות עוד מעט עד אשר ידע כי בא הקץ לספינתו (אז ירד באנית שיט למלט את נפשו), או יקשור חבל בהספינה האובדת למשכה אחרי אניתו עד החוף, אך הוא לא נאות להצעת רב החובל העברי וילך לו ויעזוב את רב החובל האמלל ביד המקרה. מה היה גורל יורדי הים הנאמנים למשמרתם – לא נודע; אין ספק כי המה מצאו קברם במצולת הים, אחרי אשר זה חמשה עשר יום אין קול ואין קשב על אדותם.

רב החובל האנגלי אשר אסף באניתו את הבאָצמאן ושני המלחים של הספינה הנטבעת הכריח אותם בהיותם בדרך לחתום שמם על כתב כתוב בשפת אנגלית אשר לא ידעו תוכנו, ובבואם לקונסטנטינופול נסה להטותם להעיד לפני הקונסול הבריטני, כי אניתו חשבה להשבר; אך הם מאנו למלאות חפצו וילכו להקונסול הרוסי, שם השביעום כדת ויגידו האמת כאשר היה, וישובו באנית הקיטור של החברה הרוסית לאָדעסא ושם הוסיף הרשות לחקור ולדרוש הליכות רב החובל על אנית הקטור הבריטנית.


"הצפירה", שנה שמונה עשרה, מס' 250, 25 בנובמבר 1891, עמ' 1. "חבצלת", שנה עשרים ושתיים, מס' 9, 18 בדצמבר 1891, עמ' 5. העתקים דיגיטליים באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s