נמל יפו – 1881

Jaffa,_view_of_the_harbor._001.Holy_land_photographed._Daniel_B._Shepp._1894
נמל יפו, 1894. צילום מאת Daniel B. Shepp. המקור: ויקישיתוף

יפו.

העיר הזאת הולכת הלך ועלה במעלות המסחר, ומשנה לשנה ירב גם מספר תושביה. מירושלם, חברון, שכם, עזה, חיפה עכו, צור וצידון ביירוט וטריפאלי הסורית מרבים סוחרים ובעלי מלאכה לבא להאחז בעיר הזאת, והנה עתה עיר מסחר ומעשה אשר כמעט תוכל להתחרות את הערים הגדולות בתוגרמה השוכנות על חוף ים התיכון. לכן עלה בה בשנים האחרונות מחיר שכירות בתים וחנויות רב יתר מבירושלם, ואם תבואת הארץ ומחיר כל מאכל אשר יאכל עלה מעלה ראש. […]

כל דבר מאכל, משקה, לבוש, עצי בנין, וכל הדברים המובאים מחוץ הדרושים לתושבי ירושלם חברון, שכם ועזה, וכל הערים והכפרים אשר סביבותן, דרך יפו יעבורו, וכן כל הדברים הנשלחים מכל הערים האל להערים חוצה להן. האחרונים רבו על הראשונים כי רב מאד מספר התבואה ופירות, שומשמין, יין ושמן, בורית, צמר גפן, צבע ההנדל, בלאות, אשר ישולחו מדי שנה בשנה מיפו החוצה. אניות הקטור אשר לחברת הללאיד האוסטרייכית, תשלכנה עגונותיהן על חופה פעמים בשבוע, אניות החברות הצרפתית והרוססית פעם בשבוע, וכולן בימים שונים לבד אניות סוחר לחברות שונות הבאות לקחת או מביאות משא, עד אשר כמעט אין יום אשר לא תעמד אנית קטור על החוף ולפעמים שתים או שלשה ויותר, לבד אניות תורן רבות, ובכולן ידי מלחיהן וחובליהן מלאות עבודה משך כל העת אשר תעמודנה על החוף, ולפעמים לא רחוקות יקרה כי תשאר הסחורה ימים ושבועים על החוף עדי ימצא מקום לה באנית קטור עוברת.

רוב המסחר הנהו בידי הנוצרים ילידי הארץ ובני אייראפא אשר באו להאחז בעיר הזאת. חבל המחמדים במסחר מצער הנהו למאד, ורובם מושכי באניות קטנות, נושאי סבל, מובילי משאות בחמורים וגמלים. הם גם אדוני הארץ, ואם כי כבר מכרו חלק גדול מאחוזותיהם, עוד גם היום רוב בתי וחנויות העיר, גגותיה וכרמיה להם המה.

[…]


"חבצלת", שנה שתים עשרה, מס' 5, 10 בנובמבר 1881, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s