אבדן אנית המגן "רוסאלקא" – 1893

"רוסאלקא" במבדוק בהלסינקי, 1868. המקור: ויקישיתוף

תלגרמות

העלזינגפארס 13 (25) סעפטעמבר. ביום ג' העבר יצאו מרעוועל אנית המגן „רוסאלקא“ והאניה „טוטשא“ ותשב האניה „טוטשא“ לעת ערב והאניה „רוסאלקא“ נעלמה ולא נודעו עקבותיה. עתה נמצאו על פני הים אצל העלזינגפֿאָרס סירות האניה „רוסאלקא“ ועוד חפצים שונים מן האניה הזאת וגם גוית איש אחד מאנשי האניה האובדה. האניה „רוסאלקא“ היתה אנית מגן קטנה, ארכה 206 רגל 6 אצבעות ורחבה 42 רגל, קצה השקוע במים היה 11 רגל ומגן עב ½4 אצבעות כסה אותה; האניה הפליגה בים בפעם הראשונה בשנת 1867. באניה היו 166 מלחים, 10 שרי צבא ומהם שבעה עם משפחותיהם. מקראנשטאדט ומרעוועל יצאו אניות לבקש את „רוסאלקא“ האובדה ועד היום לא נשמע על אדותיה מאומה.

[…]

פטרבורג 15 (27 סעפטמבער). כבוד הדר מלכותם הקיסר והקסרית יר"ה היו אתמול בבית התפלה בקאפענהאגען בעת תפלת האזכרה לנשמות שרי הצבא והמלחים, אשר טבעו עם האניה „רוסאלקא“. היום יערכו תפלת אזכרה לנשמותיהם בפטרבורג בבית התפלה לצבאות האניות ואל התפלה יבואו האדמירלים, הגינראלים, שרי הצבא והמלחים החפשים מעבודתם. כבוד הדר מלכותו הקיסר יר"ה שלח תלגרמה מפרעדענסבורג אל הממונה לפי שעה על עסקי המיניסטריום לצבאות הים, קרעמער לאמר: „לבי נשבר וקרבי מלאו עצב נורא על הבשורה המעציבה על אדות „רוסאלקא“. הודיעוני ע"י התלגרף את כל אשר יודע מן החפוש“. הממונה לפי שעה על עסקי המיניסטריום לצבאות הים, קרעמער, קבל תלגרמה מאת המיניסטר לצבאות הים בצרפת לאמר: „הואילו נא לקבל רגשי אבל כבד אשר אתאבל יחד עם כל צבאות הים בצרפת לבשורה הרעה על אדות האסון אשר קרה לצבאות הים ברוסיא“. „פראוויט. וויעסט.“ מודיע, כי החפוש אחרי האניה „רוסאלקא“ האובדת לא הביא כל פרי. ועד מיוחד נקבע לחקור ולברר את כל הקורות את האניה „רוסאלקא“ בעת הפליגה מן החוף ברעוועל. מכה"ע „נאוו. וורעמ.“ מודיע, כי לרגלי האבל אשר לצבאות הים ברוסיא על אבדן שרי הצבא והמלחים עם האניה „רוסאלקא“ גמרו ראשי עדת הצרפתים בפטרבורג אומר להציע לפני הועד שנקבע מטעם מכה"ע בצרפת, כי מקצת כסף הנדבות שנאספו לחגיגת הכבוד יואיל להקדיש לתמיכת האלמנות והיתומים שנשארו אחרי הנטבעים באניה „רוסאלקא“ ולבנין מצבת זכרון לאובדים ההם.

[…]

פטרבורג 28 סעפטעמבר (10 אקטאבר). לתמיכת המשפחות שנשארו אחרי המלחים שאבדו עם האניה „רוסאלקא“ התנדבו: כבוד מלכותה הנסיכה הגדולה אלכסנדרא אסיפאוונא 2000 רו"כ, מלכת יון 1000 רו"כ, כבוד מלכותו הנסיך הגדול קונסטנטין קונסטנטינאוויטש עם אשתו 1500 רו"כ וכבוד מלכותו הנסיך הגדול דימיטרי קונסטנטינאוויטש 1000 רוו"כ.

ריגה 28 סעפטעמבר (10 אקטאבר). אצל חוף ריגא לא הרחק מבילדערינגסהאָף נמצא ביום 8 לח"ז בקבוק של יין אָדום סגור במגופת עץ גופר בלתי חתום בחומר חותם, ובבקבוק נמצא מכתב ובו כתוב לאמור: „שעה 9 מינוט 45 בערב. „רוסאלקא“ באה בטיט הים. הכל אבד. התפללו לאלהים בעד נשמותינו. פֿראָלאָוו“. הדיגים אשר מצאו את הבקבוק הביאוהו אל בית הפקודות.

800px-Rusalka1865-1893a
"רוסאלקא" בין 1865 ל-1893. המקור: ויקישיתוף

חדשות בארץ.

לפי דברי מכה"ע מהעלזינגפארס אמנם נכונה השמועה שנתפשטה בימים האחרונים, כי האניה „רוסאלקא“ נמצאה בלב ים במקום אשר הראו הדייגים, אצל האי וועסטער-טאקוי. האנית אשר נועדו לבקש את האניה האובדת, כאשר לא מצאו את אשר בקשו, שבו לקראנשטאדט, ימים אחדים טרם נראו על פני המים כתמי שמן, ואז נשכרו אניות סוחרי פינלאנד אחדות ותלכנה האניות האלה אל המקום ההוא. גלי הים היו אז שוקטים, ויורידו הימה מכונת איליקטרון של מאַק עוואי ובגשתה אל המקום אשר ריח רע נודף ממנו החלה להשמיע קולה. את המכונה הזאת הורידו פעמים אחדות ובכל פעם נתנה בקול קול חזק. מכה"ע מהעלזינגפארס מודיעים, כי בני אמוראי הצוללים בלב ים כבר ראו את האניה ויסבוה. עתה שלחו להביא אניות מיוחדות להעלות בהן את האניה „רוסאלקא“.


"הצפירה", שנה עשרים, מס' 203, 28 בספטמבר 1893, עמ' 1; מס' 204, 29 בספטמבר 1893, עמ' 1; מס' 211, 12 באוקטובר 1893, עמ' 1; שנה עשרים ואחת, מס' 210, 26 בספטמבר 1894, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s