שריפה באנית הפאָסט „פאטריא“ – 1899

תלגרמות של הצפירה

(מאת האגינטורא הרוסית וממקורים שונים).

לונדון 4 (16) נאוועמבר. על אנית הקיטור הפוסטית ההאמבורגית „פאטריא“ שנסעה מנויארק פרצה שרפה אתמול בשוטה על פני הים הצפוני בקרבת דאָוור, ומן הנמנע היה לכבות את הדליקה, יען כי האש אחזה בשמנים רבים המובלים באניה ההיא. רב החובל צוה להביא את כל הנוסעים לתוך הסירות הקטנות. פקידי האניה והמלחים עמדו על משמרתם באמונה ובסדרים נפלאים כאלו היתה השעה לא שעת סכנה גדולה, כי אם שעת תערוכה נהדרה. הנוסעים היו לבושים בגדים קלים מאד, ולרבים מהם היו אך רדידים דקים למכסה על בשרם, יען כי כל חפציהם נשרפו באש. מתינותם וקרירות רוחם של פקידי האניה הרגיעו את רוח הנוסעים לבל יבהלו. כל הנוסעים, ומספרם מאה וחמשים, הובאו אל הסירות הקטנות איש לא נעדר, ואז מהרה למקום המהפכה אנית קיטור רוסית „צירירא“ שעברה דרך שם ותאספם ותביאם בשלום לחוף דאָוור, ורב החובל  ועוזריו והמלחים בחרו להשאר על האניה „פאטריא“ בעת שהגשמים יורדים בזעף, אף כי קצרה ידם לכבות את השרפה, ויחתרו להביא את האניה לאחד החופים.


"הצפירה", שנה עשרים ושש, מס' 243, 17 בנובמבר 1899, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

טלגרמות:

יום 6 (18) נובמבר (ט"ז כסלו).

[…]

באנית הפאָסט ההמבורגית „פאטריא“, אשר הלכה מנויאָרק, פרצה הבערה ביום 3 נובמבר בבקר בהיותה בים הצפוני בקרבת דובר, ואי אפשר היה לכבות את האש, כי היא היתה טעונה שמנים שונים. רב החובל צוה להעביר את כל הנוסעים אל סירה. אנשי האניה התנהגו כראוי, כביום חגיגה. הנוסעים היו לבושים בגדים קלים מאד, רבים מהם היו עטופים רק בשמיכות, כי כל חפציהם נשרפו באש. קרת רוחם של אנשי האניה הרגיעה גם את רוח הנוסעים. את כל הנוסעים, במספר מאה וחמשים איש, העבירו ויושיבום בסירות, אחרי כן לקחתם אנית הקיטור הרוסית „צערעראָי“, אשר מהרה לבא לעזרתם, ויעלו על היבשה בדובר. רב החובל ואנשי האניה נשארו באניה „פאטריא“ הבוערת באש, בתקותם אולי יוכלו להביא את האניה אל החוף באיזה מקום שהוא.


"המליץ", שנה שלושים ותשע, מס' 244, 19 בנובמבר 1899, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s