היהודים וצי-המתנדבים – 1912

בעולמנו.

[…]

היהודים וצי-המתנדבים. בפטרבורג נפוצה שמועה, כי בין חוגי היהודים מרבים לדבר על הצורך לשוב ולתבוע מאת הנהגת צי-המתנדבים את כל הנדבות שהרימו היהודים לטובת הצי עוד לפני ל"ה שנה, מפאת החלטתם של מנהלי הצי להרחיק את היהודים מכל כהונה בצי-המתנדבים.

מזכיר הצי, קאדעטסקי, באר ביחס לזה לסופרו של ה„רוס. סלובה“ את הדברים האלה:

„השמועה הזאת היא חדשה בעיני ואני מפקפק באמתתה. הועד של צי-המתנדבים אינו יודע דבר על אדות זאת. ומאידך גיסא, אלו גם היתה שאיפה כזו בין היהודים – לא יוכלו להוציא את שאיפתם זו לפועל. מלבד שנות חזקה שכבר עברו על הנדבות – אי אפשר גם לדעת, מי היו המנדבים לפני ל"ה שנה. הנדבות הובאו מאת כל בני הלאומים ובתוכם גם מאת היהודים, וקשה עכשו להבדיל את כספי הנדבות של היהודים מכספי הנוצרים. ואלו גם נאמר, כי אפשר להחזיר את הנדבות, כיצד נדע סכומים של מי הורמו בעת ההיא לטובת הצי? ולבסוף יש כאן שאלה עיקרית: אם נפסוק להלכה, כי המנדב יוכל לחזור מנדבתו בכל שעה שירצה – מוסדות הצדקה והחסד איך יתקיימו? ובכלל מוזר הוא הדבר, שהשאלה נתעוררה עכשו ולא לפני שלשה ירחים, בשעה שדנה הדומה בשאלת צי המתנדבים. ובמה יאשם הצי, אם המחוקקים מצאו לנכון להוציא את היהודים מן הכלל בנוגע לכהונות בצי?“


"הצפירה", שנה שלושים ושמונה, מס' 209, 1 באוקטובר 1912, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s