אסון האניה "שילר" – 1875

חדשות שונות.

[…]

אניה גדולה בשם „שיללער“ טבעה זה לא כביר בים אצל בישאפסראק עם רוב אנשיה וכל הכבודה אשר עליה. מספר האנשים אשר היו על האניה עלה עד 373, ומהם נצולו רק 15 נוסעים ותשעה ועשרים מן עבדי האניה ופקידיה. ההיזק לפי הנשמע עולה עד שני מילליאן מארק. סבת הדבר היתה אפילה וחשכה גדולה במשך שלשת ימים, אשר לא נתנה לרב המלחים להביט אל הככבים בקנה הראי, למען דעת את המקום אשר הוא נצב עליו ואת תכונת הדרך אשר לפניו.


הצפירה", שנה שניה, מס' 19, 19 במאי 1875, עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

Dampfer_Schiller
אנית הנוסעים והמשא "שילר", 1875. המקור: ויקישיתוף

חדשות שונות.

בימים האלה נשברה אחת מהאניות הגדולות, אשר להחברה בהאמבורג, „אדלערליניע“, על שני הסלעים על יד סציליאינזעלן. שם האניה הי': „שיללער“ והאסון קרה על דרכה מאמעריקא להאמבורג. סיבת האסון הי' כי שלשת ימים ושלשת לילות רצופים רבץ אד כבד על הים ויחשיך עין הארץ ורב החובל לא הי' ביכלתו להכיר דרכו, ונלוה לזה התחולל רוח סער ונשברה האניה אל הסלעים בקרבת היבשה. לפי הנודע עד היום נמלטו רק מתי מספר מהנוסעים והמלחים, ושלש מאות ושנים עשר אנשים נשים וטף אבדו חייהם וטובעו במצולות. בין הנטבעים היו אנשים שונים, עניים, ועשירים, סוחרים גדולים וחכמים כלם ירדו מצולה ויאבדו מתוך הקהל. כנראה מרשימת שמות האנשים שנטבעו, היו בתוכם גם איזה מאחב"י.


"המגיד", שנה תשע עשרה, מס' 19, 19 במאי 1875, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

חדשות שונות

אנית קטור הנקראת „שיללער“ אשר נבנתה בשנת 73 והלכה מעת ההיא מהאמבורג לנויארק ומנויארק להאמבורג, נשברה לפני עשרה ימים על שני הסלעים אשר בסביבי קבוצת האיים „סצילל“ (בים הבריטאני). בהאניה הזאת נמצאו 355 איש, וכסף מזומן 300,000 דאללער וחבילות חפצים 250. מכל האנשים אשר היו בהאניה נצולו רק 44 נפש ועד היום השליך הים ה[י]בשה חמשים מהנטבעים. גם מאחינו נמצאו בהאניה הזאת כנראה משמותם הכתובים עתה במכ"ע, ושנים מהם היו ילידי מאינץ איש ואשתו אשר ישבו באמעריקא אחת ועשרים שנה ושבו באניה הזאת לראות פני משפחתם פה.

גם האניה „קאדיץ“ הבריטאנית נשברה לרסיסים בלכתה מקאדיץ (ספרד) לבא בריטאניה, וירדה במצולת הים היא והאנשים אשר עליה (ממספר 65 איש נצולו רק ארבעה אשר עצרו כח לשחות עד היבשה) וסחורה מיין ועופרת וכסף מזומן 12,000 פפונד שטערלינג.

מלבד אלה מודיע הטעלעראף משבר שתי אניות קטור אחת בריטאנית ונשברה בסביבי חוף קארטגנה (ספרד),  והשנית צרפתית בסביבי מאלאגא (ספרד) ולא נודע עוד אם האנשים אשר היו בהן נצולו או לא.

חדשות שונות מתפוצות ישראל

[…]

קאססעל. – אשה עשירה אחת שהיתה זקוקה ליבם אשר היה בנעוו-יארק ולא רצה לבא לאשכנז לחלוץ לה, והיא לא יכלה לנסוע עד נאוו-יארק – באתה לפני הרב דר' אדלער מעדת הרעפארמים בקאססעל לבקש לה עצה כי תוכל להיות לאיש, והרב הזה אף כי אחרי כל ירק חדש יתור, הוציא הפעם החדש מפני הישן, וכתב להיבם אשר בנעוו-יארק (שהיה עוד פנוי) כי יבא לקאססעל וייבם את אשרת אחיו והוא יסדר הקדושין. היבם הזה התרצה לההצעה הזאת כי נתן עיניו בממון אחיו המת, ויקם וילך באנית „שיללער“ לבא לאשכנז. האניה ההיא צללה בים (כאשר הודענו) לכן תהיה האשה הזאת עגונה כל ימיה, אם לא ה' דר' אדלער יוציא הישן מפני החדש ויורה כי הנטבע במשאל"ס מוחזק למת ואין חוששין שמא ניצל ונמצא באחד האיים, כאשר גם בימינו קרו דברים כאלה רבות.

חדשות שונות

[…]

הצוללים במים (טאכר) אצל האי „שציללי“ כבר הוציאו מהים כדי 20,000 ליט. שטערלינג, מאנית שיללער הנטבעת זה לא כביר ועוד יחסר להוציא 40,000 ליט' שטע' כי כל שלל האניה הנטבעת ההיא היתה 60,000 ליט. שטערלינג.


"הלבנון", שנה אחת עשרה, מס' 39, 19 במאי 1875, עמ' 8; מס' 42, 8 ביוני 1875, עמ' 7; שנה שתים עשרה, מס' 10, 13 באוקטובר 1875, עמ' 8. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s