ציי הממלכות – 1898

על ארץ רבה.

ציי הממלכות.

בגלל הסכסוך המתחולל כעת בין ספרד ואמריקא, אשר ממנו נשקפת סכנת מלחמה קרובה על פני הים, ישיחו ידברו עתה מה"ע על אדות ציי הממלכות ותקפם וגבורתם וההוצאות הגדולות אשר הוצאו עליהם ובכלל על אדות כשרון חיל צבא הציים לעשות מלחמה. אחד מכה"ע מעיר לדעת, כי לפי דעת חכמי התכסיס אין התועלת אשר יביאו הציים שוה בנזק ההוצאות המרובות. חכמי התכסיס תומכים החלטתם זאת על מעשים נודעים בדברי הימים האחרונים. ציי ממלכות הברית בימי מלחמת קרים, ציי צרפת במלחמת שנות 70/71, צי תוגרמא במלחמת שנת 77 בעת אשר לא היה עוד לרוסיא צי בים השחור ובאחרונה צי יון במלחמה האחרונה עם תוגרמא, כל אלה לא הביאו לבעליהם מאומה. גם נצחון אנגליא על הצרפתים בימי נפוליון הראשון בא לא בידי הציים האדירים אשר לה כי אם בידי צבא היבשה בספרד ואצל וואטערלאָא. לעשות עתה מלחמה בעזרת הציים הוא דבר אשר לא יתכן, יען כי באבוד לאחת הממלכות אנית מגן אחת בעת המלחמה יחשב הדבר לאבדה גדול והפסד מרובה אשר לא על נקלה ולא במהרה ימנה החסרון. בימי קדם בעת אשר רק אניות תרן היו להממלכות היה נקל להן לעשות מלחמה בים יותר מאשר כעת, כי אז רק בדבר אחד היו תלוים הציים – במזג הרוח אשר הוביל את האניות, ואולם עתה נתונים הציים בידי מקרים קשים מזה – אוצרות הפחם אשר להם, והאוצרות האלה לא בכל מקום ימצאון להם, ולכן לא יוכל צי ממלכה להרהיב עז בנפשו לצאת למלחמה בגליל אשר אין לו שם אוצר פחם מוכן מאתמול. היוצא מזה הוא, כי גם אם תרבינה הממלכות הוצאה לצרכי הציים והוסיפו עוד מיליונים רבים לשכלול הציים, גם אז תחשב זאת להוצאה יתרה, כי לעולם לא תבאנה לידי מלחמה גדולה בים למען הוציא את התועלת הרצויה מהוצאה עצומה כזאת.

בראש הממלכות אשר להן ציים אדירים בים עומדת אנגליה, לה 731 אניות קיטור שונות במדת גדלן וגם 83 אניות מגן ואנשי צבא האניות הם 93,694 במספר; אחריה תחשב צרפת, לה 487 אניות, 58 אניות מגן ומספר חיל צבא הים אשר לה הוא 65,000; לרוסיא יש 374 אנית קיטור, 52 אניות מגן ומספר חיל צבאה בים שלשים אלף איש; לאיטליא 340 אניות קיטור, 27 אניות מגן, וחיל צבאה בים 25,000 איש; לאשכנז 190 אניות קיטור, 22 אניות מגן וחיל צבא 22,000 איש; לאוסטריא-אונגריא 139 אניות קיטור, 14 אניות מגן וחיל צבאה 10,000 איש; לתוגרמא 103 אניות קיטור, 19 אניות מגן וחיל צבאה 31,000 איש; לנידערלאנד 129 אניות קיטור, 29 אניות מגן וחיל צבאה 13,000 איש. מחיר אנית המגן עולה לכל ממלכה משמונה עד שמונה עשר מיליון קאָראָנים. יריה אחת של אניה טארפעדית טובה העולה רק לערך שלשת אלפי קאראנים, אם היא קולעת אל המטרה תעלה בסערה ותטביע במצולות ים כרגע אחד גם אנית המגן הגדולה והעצומה אשר מחירה עלה למיליונים.

עפ"י הדברים האלה יביעו רבים ממכה"ע בחו"ל השערתם כי רחוק להאמין אשר מלחמת ספרד וארצות הברית באמריקא הצפונית נכונה לפרוץ בקרוב, אחרי אשר מלחמה זו תהיה רק מלחמת ציים בים ולא מלחמת צבא היבשה.


"הצפירה", שנה עשרים וחמש, מס' 63, 28 במרץ 1898, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s