המלחמה בסאנט-יאגה – 5 ביוני 1898

Cristobal-colon_h63229
 הסיירת הספרדית "קריסטובל קולון". המקור: ויקישיתוף

טלגרמות

 יום 23 מאי (4 יוני) (י"ד סיון).

לאנדאן. – בוואשינגטאָן מבטיחים, כי מעשי פלוגת אניות אמריקה אצל סאנט-יאגה הם רק מעשה רגול ומלחמה ראשית עוד לא היתה. במדריד שוחקים לבאור הזה ושמחים מאד על אשר נסוגה פלוגת אניות אמריקה אחור. – האדמירל סאמפסאָן מהר לבוא לעזרת האדמירל שליי. – ספרד מכינה פלוגת אניות חדשה מחיל העתידים. – מכחישים את השמועה על דבר הנגף סערווערה. עתוני אמריקה דוחים את הברית עם אנגליא אוהבת הבצע. – לייטר, בעל מליונים אמריקני, הרויח על ידי עלית מחיר התבואה חמש מיליונים דאָלר.

[…]

נויארק. – מהאוואנה מודיעים בטלגרמה מרביעי בשבת לאמר: „פה נתפרסם חשבון רשמי על דבר המלחמה אצל סאנט-יאגה לאמר: צי אמריקה, אשר בו האניות, New-Orleans, Texas, Brooklyn, Massacusetts, Jowa, Minneapolis, Marblehead ועוד אניות מצפה אחרות ושש אניות לא גדולות, לקח ביום 31 מאי עמדתו במערב המוצא מסאנט-יאגה. חמש האניות הראשונות החלו לירות בראשונה, אנית המצפה הספרדית “Colon„ השליכה את עגנה אצל פונטעגאנדה ותוכל להיות נראה מן הים. סוללות המצודה מאָרה, לאזעקאפה ופונטאגאנדה ואנית המצפה “Colon„ ענו על יריות צי אמריקה. אניות אמריקה הוציאו שבעים יריות, רובן בכדורים גדולים, אבל לא גרמו כל נזק. היריה ארכה תשעים רגע. האמריקנים נסוגו אחור. אחת מאניות המצפה העוזרות, אשר לאמריקנים, נזקה. היו רואים בהתפוצץ שני רמוני-קלע על ספון האניה „איוב“. באנית מלחמה אחרת היתה תבערה. כדורים אחדים נפלו אל פנים החוף, בקרבת אניות המלחמה הספרדיות. בסאנט-יאגה התפעלות עצומה“.

טלגרמה אחרת מפאָרט-אָ-פראנס מודיעה, כי סוללות ספרד ירו עשרים רגע יריות חזקות, אשר רפו אחרי כן. האמריקנים כוננו אחרי כן יריות חזקות אל המצודה מאָרה ויעוררוה עד היסוד בה. ירית התותחים מצד האמריקנים חדלה בשעה הרביעית אחרי הצהרים. האניות המבשרות האמריקניות לא הביאו עד כה כל חשבון רשמי.

לעתון “Ewening Journal„ מודיעים מקאפהאיטי, כי לפי דברי אניות מפץ אמריקנית, אשר בה שמה, נזקה מאד אנית מצפה עוזרת של אמריקה.

בקיוועסט אומרים, כי אנית המצפה העוזרת האמריקנית “Saint-Paul„ תפשה אנית העברה ספרדית “Alfonso XIII„ ובה אלף ושלש מאות איש צבא ופקדונות גדולים.


"המליץ", שנה שלושים ושמונה, מס' 112, 5 ביוני 1898, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s