יציאת הצי התורקי מהנמל לתרגיליו – 1909

Asar-i_Tevfik_NH_48570
אנית הצי הטורקי "אסארי-תופיק" בנמל קיל, 1900. המקור: ויקישיתוף

השבוע הקושטאי

כתבה מיוחדת

קושטא, סוף סיון

אחד המאורעות היתר חשובים של השבוע האחרון הוא, בלי ספק, יציאת הצי התורקי מהנמל לתרגיליו במימי תורקיה. מי זה היה מאמין, עוד לפני שנה, כי הממשלה התורקית תעמיד בנמל כארבעים ספינה גדולות וקטנות? הכל ידעו, כי ספינה תורקית אינה עלולה לזוז ממקום עמדתה, ובארפה לא חדלו מלעג ל„ימיה השווצית“ כמו שקראוה בצדק. והנה, פתאם, נודע בעולם כי צי תורקי, תחת פקודתו של האמירל גמבל, הפליג למרחקים.

עם רב התקבץ ביום הגדול ההוא – הי"ג יוני – לראות בהפליג הצי, האמירל האנגלי גמבל, שבא בבקשת הממשלה התורקית, לסדר את עניני הימיה העותמנית, צוה להרים על הספינה מסודיה, שהיא היתר גדולה בספינות-המלחמה התורקיות, את דגלו, לפני זה סר גמבל להרמון השולטן ויתקבל על ידו לראיון. השולטן היה חביב אליו מאד ויאחל לו הצלחה רבה בעבודתו. ובשעה ארבע נעלמו הספינות לאט לאט מעיני הרואים הרבים.

ספינות גדולות יש היום לצי התורקי רק חמש, ומהן רק שתים גדולות פחות או יתר, הלא הן המסודיה והאסארי-תופיק. כל יתרן נחשבות בארפה לאניות-עזרה קטנות שמשתמשים בהן על היתר להכין עליהן מלחים לצי האנגלי.

אולם, אם נשים אל לב כי בקרוב מאד מאד יציג עאריף-פשה לפני בית-מורשי-העם הצעה חדשה של בנינים חדשים; אם נשים אל לב, כי הפעם, תחת השגחתה של הממשלה החשמאית והמורשים כלם, תבנינה כל הספינות באמת, אם נכון להתיחס ברצינות להצי התורקי הקטן, שהפליג הפעם בכל-כך תקוות, ושיסיר כנראה לא בלבד את סלוניקי ואת אזמיר, אלא גם את כל איי הארכיפלגוס, את בירות, את עכו וחיפה, את יפו ואולי גם את חפי מצרים.

אניות תורקיות בחפי מצרים! אניות תורקיות בבירות וביפו! האין זה חלום?

לא, אין זה חלום, כי יש כבר תחלה לימיה תורקית.


"הצבי", שנה עשרים וחמש, מס' 202, 23 ביוני 1909, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s