התנגשות האניות בדנעפער – 1910

טלגרמות

[…]

חירסון. התנגשו שתי ספינות-קיטור. נהרג חובש אחד, נכוו קשה כ"ו נוסעים ונפצעו קל שמונה. רוב הסובלים הם סוחרים. למקום האסון נשלחה תיכף מאודיסה אנית החברה הרוסית „פולזה“ והביאה צוללים שירדו לנבכי המים ויבדקו בספינה הטובעת. שמה מהרו לצאת הפרוקורור, חוקר-הדין, ראש-הנמל, האדמיניסטראציה של החברה, ועוד. בצהרים יצא שמה הגוברנאטור. בגלל העזרה שהמציאו תיכף אין נטבעים, זולתי העוזר של מנהל המכונה, שלא נמצא עד עכשיו. מתוך המים בולטים זיזי וארובות הספינה שנטבעה.

* * *

טלגרמות.

[…]

חירסון. בתוך האניה הטובעת „לובקי“ הוציאו את גויתו של עוזר למנהל המכונה, וגויה של ילד בן חמש. בבית-החולים מתו י"ד פצועים. בסך-הכל סבלו מ"ח אנשים. „יואמפואה“ לא נזוקה.

האסון של התנגשות אניות.

בגליון הקודם מסרנו את הידיעות הטלגרפיות הראשונות על-דבר התנגשות שתי אניות שצפו על פני הדניפר. עכשיו מודיעים עתוני אודיסה את הפרטים האלה בדבר האסון:

האניה של החברה הרוסית „לובקי“, המפליגה בין חירסון ובין ניקולאיוב, יצאה מחירסון כדרכה בשעה 11 בלילה לניקולאיוב ובה היו נוסעים אך מעטים, כ"א אנשים, רובם גננים ועוד פועלי השדה. כעבור האניה על פני סטאניסלאב יצאה פתאום מהעבר השני לנגדה אניה גדולה של החברה הרוסית „וואמפואה“, שיצאה בשעה העשירית בערב מאודיסה לחירסון ובה היו 130 חיילים ושלשה אופיצירים. הפגישה של שתי האניות היתה בשעה השלישית בלילה. הלילה היה ליל-חושך, אך בכל זאת אין סבת ההתנגשות מובנה לנוסעים באניה. לדבריהם – היה אפשר להציל את האניות מן ההתנגשות, אילו הצליח רב-החובל של האניה „לובקי“ להטות את האניה לצד אחר. אולם רבי-החובל הרגישו בקרבת האסון בשעה שלא יכלו לעשות דבר ולמנוע בעד ההתנגשות. נשמעו שריקות מחרידות משני הצדדים, אך האותות אחרו את המועד. האניה הגדולה „וואמפואה“ בכח הדוחף מעצמה התפרצה אל תוך האניה „לובקי“ וכותליה של זו התפוצצו בקול רעש גדול. בחשכת הלילה נשמעו זעקות שבר ויללות של האנשים שישבו באניה, ובתוך המהומה הכללית והצעקות התערבו הגניחות של הפצועים קשה. בכח ההכאה נשברו המכונה, החלק החיצון של האניה ותאי האניה. ברגע הראשון נראו עמודי-עשן שבקעו ועלו מתוך הארובה, אחרי כן התחילה האניה להפרד לשני חלקים ולטבוע בנהר. יושבי האניה „וואמפואה“ שבו למנוחתם, בראותם כי לא אונה להם כל רע, ואנשי האניה והמלחים מהרו להוריד סירות להציל בהן את הנוסעים באניה הטובעת.

על-פי הידיעות שנתקבלו, נצולו כמעט כל הנוסעים באניה. ממשרתי האניה מתו שנים: החובש ומנהל המכונה. יתר המלחים נצולו. אולם אין לדעת עוד, אם נכון הוא המספר של נוסעי  האניה, כפי הרשום בלשכת חברת האניות, וחושבים שאבדו עוד אנשים אחדים.

האניה „לובקי“ טבעה לגמרי, כעבור זמן-מה אחרי ההתנגשות, בעומק של 22 רגל במים. „וואמפואה“ קבלה אליה את כל הנצולים ובאה לפנות בוקר לחירסון ושמה הודיעו להשלטונים את פרטי האסון.


"הד הזמן", שנה רביעית, מס' 145, 12 ביולי 1910, עמ' 1; מס' 146, 13 ביולי 1910, עמ' 1 ועמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s