אסון אנית הקיטור "סט. רפאל" – 1901

 ספינת הקיטור „סן רפאל“, 1878. ציור מאת James Bard. המקור: ויקישיתוף

אמעריקא

סאן פראנציסקא. ביום השבת כ' כסליו קרה אסון נורא בסביבות העיר הזאת, אנית הקטור סט. רפאל אשר יצאה מסאן פֿראנציסקא ללכת לסאוזילטא ועליה כשלש מאות אורחים אנשים נשים וטף, נשברה ונטבעה בים, וחמשים נפשות אבדו חייהן, לבד יותר ממאה נפשות אשר נפצעו פצעים אנושים, ומרחפות בין מות וחיים.

עבי ענן וערפל כסו את פני השמים ביום ההוא לפנות ערב, ויהי חושך ואפילה אשר לא היה כמוה זה עשרות בשנים. האניה סט רפאל יצאה מסאן פֿראנציסקא בשעה הששית, ובהגיעה בשעה השביעית להאי אלקאטראץ שמע רב החובל קול פעמון אניה אחרת אשר נתנה אותותיה כי היא הולכת בדרך הזה ויעצר רב החובל את מהלך האניה ויצו להשמיע בפעמון, ולעומתו הלכה אנית הקטור סאוזאליטא ורב חובליה בשמעו הקול ואניה לא ראה מהר ללכת קדימה ויגע באנית סט רפאל בחוזק רב ויפוצצה, וכל האורחים ישבו אז אל שולחן האוכל ויאכלו את סעודת הערב, רבים מהם נדחקו אחד אל אחד ויפצעו בגזרי העץ ומטילי הברזל אשר נפלו עליהם בהשבר האניה, ועוד רגע ומי הים פרצו אל האניה מכל עבר והאניה החלה להטבע.

בבהלה ומבוכה מהרו האומללים לעלות על ידיהם ורגליהם אל מכסה האניה, ויתנפלו על האניות הקטנות אניות ההצלה אשר הורידו הימה, ויהדפו איש את רעהו וילחמו מלחמת הקיום וקול צעקתם נשמע למרחוק. אז הורידו גם מאנית הקטור סאוזאליטא את אניות ההצלה, והמלחים והחובלים עלו אל האניה הטובעת ויצלו מאתים וחמשים איש, מהם חולים ונפצעים כל עוד נפשם בם, וישיבום לסאן פֿראנציסקא. יותר ממאה נפשות אנשים ונשים וטף שוכבות בבי החולים, והמהומה רבה בעיר, כי רבים המתאבלים על קרוביהם אשר נטבעו ורבים המצטערים על שאריהם המרחפים בין מות וחיים.


"חבצלת", שנה שלושים ושתיים, מס' 13, 27 בדצמבר 1901, עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s