הפרינץ היינריך באמריקה – 1902

Prinz_Heinrich_Theodore_Roosevelt
הנסיך היינריך ותאודור רוזוולט, 1902. המקור: ויקישיתוף

דברי הימים

 הפרינץ היינריך באמריקה. קבלת הפנים. הברכות והתשובות.

שמחה וששון! הפרינץ היינריך סובב באמריקא. דגלים, נסים-להתנוסס, מאורות החשמל, ההימנון האשכנזי מזֻווג עם האמריקאני, עדיים וקשוטים, דרשות וברכות – ככל אשר נקל היה לראות מראש. אך זאת לא חזה איש מראש, כי הפרינץ לא יבוא ביום השבת, כי אם למחרתו ביום הראשון לשבוע זה. גם דייקנות הצבא האשכנזי (ביבשה ובים), גם המשטר הנפלא של החברה האשכנזית-הצפונית Lloyd, אשר לה הכבוד הזה, כי באנית הקיטור שלה, הנקובה בשם „קראָנפרינץ ווילהעלם“ נסע הפרינץ היינריך, לא הועילו לכוון את היום. גם נאפוליון הראשון לא יכול לאיתני הטבע. נחשול עמד בים, וכל המסע היה קשה מאד. מה"ע האשכנזים מביאים ידיעות, כי אף שהסער המתחולל היה נורא מאד, לב הנסיך לא נפל עליו, כי הוא רגיל במסעות בים ואומנותו אומנות סַפָּן. לא נדע אם אמת הדבר, אך לפי שיחתן של בריות באשכנז, בכל פעם שהקיסר וילהלם שט באניה על פני ים, תתקפהו מחלת הים, אף כי כה מרבה הוא לנסוע.

האמריקאנים חפצו להכניס את אורחם ביום השבת, כי היום ההוא הנהו יום גנוסיא של הנשיא וואשינגטאָן והוא חג עם. גם הוכן הכל, והאניה לא באה. החזיון שהוכן בבית תיאטרון אחד בנויארק בעד הפרינץ הוצג בלעדיו.

ביום הראשון בצהרים קרבה האניה „קראנפרינץ וילהעלם“ הנושאת את הפרינץ היינריך האשכנזי אל חוף נויארק, המטרפולין של המסחר האמריקאני. עוד לפני ביאה זו, כאשר אך עברה האניה הזאת ממול מנורת הים (ומשם לא רב הדרך עד החוף) החליפו הפרינץ והנשיא רוזעוועלט תלגרמות של ברכה. בצהרים נכנסה האניה הנהדרה אל מפרץ הנמל הנויארקי, וכל האניות העומדות על העוגן השמיעו שריקות, ובספינות החיל ובמצודות שעל החוף רעמה היריה לקבלת פנים, בתים רבים בקרבת החוף עטו דגלי אמריקא ואשכנז. שם קדם לבוא לקבל את פני הפרינץ – הקאָנטר-אדמיראל עוואנס המנצח על כל אניות הצבא האמריקאניות החונות שם. הוא קדם את פני הפרינץ בברכה קצרה, וגם הפרינץ השיבהו תודה קצרה. אז יצא הפרינץ עם הכבודה אשר לרגלו מן האניה אשר בה באו ויעברו על פני גשר המִפְשָׂעָה אל אניה אחרת, אל הַסִירָה הקסרית הוהינצוללירן שעמדה שם נכונה. באניה ההיא החל סדר קבלת הפנים הארוך. שמה באו נושאי המשרה האמריקאנים וראש חיל הארץ הגיניראל ברוק. שמה בא גם הציר האשכנזי הד"ר פֿאָן דאָללעבען, ועוד הפעם ברכות ותשובות עפ"י הנוסח הידוע.

ודרכו הראשונה של הפרינץ היינריך ביצאו מן האניה היתה אל בית הועד של חברת האשכנזים בנויארק. שמה באו קרואי מועד מגדולי העם ושם נערך המשתה הראשון עם ברכות ודרשות.

משם נסע הפרינץ לבית הנתיבות ומחנה רוכבים עוטרים אותו. בבית הנתיבות נפרד מעל המכבדים והמברכים אותו, ויסע משם לניו-גזרסיי. מפה יחל את סבובו, וכמובן יהיה מסעו הראשון אל הנשיא רוזעוועלט.

כבר אמרנו: אין ערך מדיני לכל הדברים האלה, לוא גם ירבו האותות על אחת שבע.

נ"ס.


"הצפירה", שנה עשרים ותשע, מס' 38, 26 בפברואר 1902, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s