אל ראשי חברת הללאיד הנכבדה בטריעסט – 1871

אל כבוד הרבנים ישרי לב, יקרי רוח, מו"ל מ"ע „החבצלת“ בעה"ק ירושׁלם ת"ו.

אנחנו חתומי מטה, באנו להגיש לפניכם, יקרי רוח! דבר (הנוגע לטובת עם ישורון) אשר יפעם בקרבנו זה כמה. ואחרי נועצנו יחד. ובשימנו על לב. כי על ידכם יש לאל ידינו להוציא הדבר הזה לפעולת אדם. הגשנו אליכם. ואתם במטרת פעלכם להועיל לכל עדת בני ישראל נבטח כי תבינו לאשר ירחש לבנו. ותהיו בחסדיכם למשען לנו. ולכם תהיה זכרון חסד ואמת עד העולם!

שתים הנה שאלותינו, ובקשתינו אשר אנחנו שואלים ודורשים מכם. ישרי לב! כי תציעו לפני ראשי חברת הללאיד הנכבדה בטריעסט במ"ע היקר חבצלת –

(א) הן אניות החברה הזאת. פרשו כנפיהן עד למרחוק. ומה טוב ומה נעים כי תדאג החברה היקרה גם בעד היהודים עוברי ארחות ימים. יורדי אניות החברה הזאת. אשר בכל לבבם יאבו לקחת למו מקום במדריגה הראשונה והשניה. ואך מאשר תוקיר את המחיר על הנוסעים במדרגות האלו לשלם גם בעד אכול ושתה. (אשר דתינו תגדור זאת בעדינו כנודע) אך זאת תעצור בעד היהודים ותמנעם מקחת מקום במדרגות הנזכרות. וככה נאלצים המה. בלי רצון. לשבת על מכסה האניה. ולסבול – את אשר לא הסכינו – דאבון נפש. ויגון רוח. מרבה להכיל. ולו תואיל החברה הנכבדה תת חק וסדר להמדרגות הנזכרות. להמעיט המחיר להאיש אשר לא יחפץ. לאכול שמה כי עתה ימצאון הרבה מעדתינו אשר יאבו להחסות מזרם וממטר. ולהיות בצל יומם מחורב. ויקחו מקום במדרגות הנזכרות.

(ב) בהגיעם אל חפי קאנסאטנטינאפלע. אלכסנדריא. אשר שמה תשליך האניה את יתד השקיעה לעמוד ולנוח ימי צבאה לעמוד ולנוח ימי צבאה. ואת הנוסעים תשלח העירה לחכות ליום בא האניה המוכנת לשאתם הלאה למחוז חפצם. (והיא תשים בים דרכה אל אשר רוחה ללכת). מדוע לא תשימה החברה אל לבה. כי האיש אשר לשון העם מוזר לו. הנהו נמכר בידי יורדי הים באניות הקטנות. ממכרת עבד? – ועד בואו אל החוף יד עם מוזר נוהג בו. ומציק לו עד מות. – כי בבאם למצולות הים. אז בפחדי מות. יתנו כל אשר להם בעד נפשם – (כי בין אלה. עושי מלאכה במים רבים ימצאון גם בני בליעל פרועי חק ומוסר) וכמה פעמים הוכרחו הנוסעים לשלם בעד כל אחד שמנה פראנק! – מה רבו צרות נפשו. ומה עצמו?

הלא בשמחת לבב. יאותו הנוסעים לתת להחברה גם את המחיר המצער הזה – בעד האניה הקטנה – למען ידעו כי בטח ילכו עד החוף. וישובו שלום אל האניה!

מי יתן כי ראשי החברה אזורי דעת וחכמה. וחגורי חסד ורחמים. ישימו עין בוחנת על שאלותינו היקרות מאוד ודרושות לחפץ הזמן. כי אז נהי' מאושרים. כי על ידינו תצמח זרע חסד ואמת לכל עוברי ארחות ימים. ובפרט לעם ישורון ונותנים הוד ויקר לממשלת החסד. ולמושלה הרחמן האדיר פראנץ יאזעף הראשון יר"ה. ולכל מלכי חסד האדירים.

ועתה המעריכים הנאהבים! אחרי שמנו לפניכם את שאלותנו באר היטב. לבנו בטוח בטובכם. וישרת רוחכם. כי תוציאו לאור את הדבר הזה. 1) וגם אתם תוסיפו לדרוש ביתר שאת. ויתר עז. ולא תמנעו הטוב בכל אשר לאל ידכם. ואל שדי יתן לכם רחמים בעיני אלופי החברה. למלאות משאלותינו באופן מאד נעלה!

וה' יברך מעשה ידיכם. ופועל כפיכם ירצה. ותהי' לברכה בקרב הארץ ובשם כל יקרי רוח נברככם ונודה את שמיכם תחת אשר הפלאתם עשות בפעולתכם לרומם קרן עיר ה'! אשר עד מהרה נקוה כי בכל פה תתפאר ותתהלל פעולתכם. כי יכירו וידעו כי אהבתכם אל ארץ אבותינו. תשוקתכם העזה לעיר קדשינו. היא עשתה ותכונן פעולתכם הרוממה הזאת. וברב עז ושלום חתמנו שמנו בחדש שבט לא תאונה אליך רעה לפ"ק פעה"ק ירושׁלם תובב"א.

  • דא גושפנקא דשדר לי מלכא ראשון לציון אברהם אשכנזי ס"ט – Abraham Askenasi Rabbino Maggiore a Gerusalemme – חותם הכולל אנשי עסטרייך בעה"ק ירושלם, חברון, צפת, וטבריא
  • חותם הכולל דק"ק אשכנזים פרושים הי"ו בירושלם ת"ו. – Siegel der Jsraeliten Gemeinde Ashknasim Peruschim in Jerusalem – Sigel der Oestreichische Jsraelitische Gemeinde in PELASTINA
  • חותם הכולל דק"ג אשכנזים חסידים וואלינער – Sigel der Jsraeliten Gemeinde Ashkenasim Chasidim Woliner in JERUSALEM

"חבצלת" מבשרת ציון, שנה ראשונה, מס' 40, 3 בפברואר 1871, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s