מה יועילו תחבולות אנוש לעומת הים הגדול והנורא – 1865

חרטום הכבלָרית "גרייט איסטרן". ציור מאת Robert Charles Dudley, 1865. מקור: ויקישיתוף

חדשות שונות.

כבר הודענו כי נוסדה חברה חדשה בלאנדאן לתכלית הנחת חבל-טעלעגראפהי על קרקע הים מענגלאנד לאמעריקא. לפני שנים אחדות נסו בעלי חברה אחת להוציא דבר גדול זה לפעולת אדם אך לא עלתה בידם; אבל תכונת איש בריטניא הוא עשוי לבלי חת, ולא יסוג אחור מדבר אשר גמר בדעתו לעשותו, וע"כ עשו בעלי החברה החדשה הכנות גדולות מאד דרושות אל החפץ לתקן את חסרונות ההולכים לפניהם, ועשו חבל נורא לאורך הים הגדול ומשקלו היה 280000 צענטנער, ובקיץ הזה הניחוהו על האניה היותר גדולה תחת השמש הנודעת בשם: „גרייט-איסטערן“, ובראשית ירח יולי שמו לדרך פעמיהם להשקיע החבל בקרקע התהום.

בראשונה היה האויר צח והכל היה דרוש לחפצם, וכאשר השקיעו חלק השלישי מהחבל על קרקע הים והחבל עשה מעשהו על אופן היותר טוב וסימני ורושמי הטעלעגראף נראו ממקום השקוע עד החוף כראוי, אז קרה מקרה ונתקלקל החבל באחד המקומות, אך המשגיחים והאומנים חיש התחקו על שרשי החסרון ויתקנוהו כראוי והתחילו לעשות מעשיהם עד שהשקיעו החבל באורך שלש מאות פרסאות אשכנזיות; והנה קרה מקרה אחד אל חלק החבל המשוקע במים וחדל לעשות אותותיו הטעלעגראפים. לשוא היה כל עמלם והשתדלותם למצוא סיבת הקלקול; אח"כ נפסק החבל מכל וכל, וכל עמלם וההון העצום שהוציאו על הדבר הזה, הכל לשוא ולבהלה, ואין להם עוד כל תקוה לתקן החסרון הזה, ותקות כל באי עולם לראות המלאכה הגדולה והנפלאה הזו יוצאות לאור עולם עלתה עתה בתהו ונאבדה.

עתה משתדלים להוציא מקרקע הים את חלק החבל שכבר נשקע במים ולשוב בפחי נפש לביתם. מה יועילו תחבולות ובינת אנוש לעומת זה הים הגדול והנורא אשר אלפי סיבות עומדות הכן להפריע עצת בני האדם המתאמצים להטותו לחפצם! – הן אמנם בעלי החברה עוד לא אבדו תקותם, ובאסיפתם בימים האלה נמנו וגמרו להחל הדבר מחדש אבל מי יודע כמה שנים יחלופו טרם יעשו חבל חדש וגם אז מי יודע אם יצליח חפצם בידם.


"המגיד", שנה תשיעית, מס' 33, 23 באוגוסט 1865, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s