מסחר עבדים ושפחות – 1873

Slave-catching_in_the_Indian_Ocean_(1873)_(14760875981)
מרדף אחר ספינת עבדים באוקינוס ההודי, 1873. ציור מאת: Lieut. W. Henn, R.N. המקור: ויקישיתוף

מסחר עבדים ושפחות

בימים האלה הציעו נבחרי בית מועד העם בבריטניא לפני הממשלה לאסור איסר לקנות עבדים ושפחות שחורים השבוים מאפריקא, ולשים קץ להתלאות אשר יסבלו האנשים האלה, אשר גם המה בצלם נבראו.

המ"ע הבריטאנים מודיעים את התועבות הנוראות אשר יעשו סוחרי אדם אלה עם האומללים האלה, לפני ימים לא כבירים מצאה אנית המלחמה „באלטארא“ סמוך לחוף „ראס איל באד“ (בין פרס ובין טורקיא) אניה קטנה מלאה עבדים שחורים המובלים לאייראפא למכרם שמה.

ראש אנית המלחמה חפש את האניה הקטנה ויבא לתוכה, ומה השתומם במצאו בתוך האניה הקטנה ילדים קטנים רבים חולים בחולי הפאקען, ומונחים זה על זה, ואין מרחם עליהם, וגם תשעה ושלשים עבדים גדולים מונחים על האניה נחלשים עד מאד ולא יכלו לעמוד על רגליהם.

רופא האניה בקר את האניה (בפקודת רב החובל) וימצא שלשים וחמשה חולים בחולי הפאקען, וחמשה עשר מהם מתו טרם הגיעו אל חוף באמבאיי, ורבים מאתם מתו אחר כך. אדון האניה הקטנה נתן תודה כי מספר העבדים בצאתו אתם ממקומם היה קס"ט, ובהדבק בהם מחלת הפאקען השליכום חיים אל הים! ומכולם נשארו רק עשרים ובהם ילדים בני שלש שנה, ובשרם נשרט מהמכות אשר הוכו מידי שוביהם.

„תקותנו חזקה“ (יאמרו מ"ע הבריטאנים) „כי הממשלות הנאורות ישימו לבבם למנוע את הדבר הרע הזה אשר הוא למורת רוח כל איש אשר בשם ההשכלה יתימר“.    הנ"ל.


עברי אנוכי, שנה תשיעית, מס' 7, 10 בינואר 1873, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s