התנפלות האנרכיסטים-סינדיקאליסטים על האניה "סופיה" – 1910

ברוסיה.

[…]

(משפט האנארחיסטים-סינדיקאליסטים באודיסה). בלילה אור ליום 1 ביולי שנת 1907 נעשתה בלב ים, קרוב לחוף אודיסה, התנפלות מזוינת על אנית-הקיטור „סופיה“.

האניה יצאה מאודיסה בשעה התשיעית בערב עם שמונים נוסעים, שביניהם נמצא במחלקה הראשונה הארטילי של מחלקת הבאנק הרוסי לסחר חוץ בחירסון, שנשא אתו חמשים אלף רובל. מלחי האניה מלבד רב־החובלים ושני סגניו היו במספר עשרים איש.

בתחלת השעה השתים עשרה בלילה נשמע פתאום קול חליל על האניה, תיכף עברה האניה לרשותם של השודדים, שנמצאו באניה במספר י"ח אנשים. כולם היו מזוינים בריבולבירים ובחניתות. נמצאו אתם גם בומבות ופילימים שביד יוקח.

השודדים אסרו את הנוסעים ואת המלחים. מקצתם כבשו את הגשר של רב-החובלים, העמידו את האניה ואח"כ הסיעוה אחורנית. אחדים מהם ירדו אל מחלקת המכונה, הוציאו את הקיטור, כבשו את החלקים העליונים והשליכו את המחטים הצפונים, את הפעמון ואת החלילים אל הים. אח"כ שברו את אחת מסירות ההצלה, ואת יתר הסירות השאירו השודדים לעצמם.

מפני שנפלה על הנוסעים חרדה גדולה עבר ביניהם מנהיג השודדים וירגיע את רוחם ואמר להם, כי לא תאונה לאיש רעה אם אך יכנעו להם ולא יתקוממו.

כשנגמרו כל מעשי-ההכנה  ולא היתה עוד שום יכלת להתקוממות, לקחו השודדים מאת הארטילי חמשים אלף רובל וגם מאת הנוסעים גזלו סכום של שני אלפים רובל.

אח"כ ישבו להם השודדים ברווח המרובה בתא המזנון ואכלו את ארוחת-הערב ובשעת מעשה, התלוצצו בנוסעים הנבהלים והשמיעו דברי-אהבה באזני הנשים.

אח"כ הורדו עפ"י האות הניתן מאת ראש השודדים שתי סירות, והשודדים ירדו אליהן לאחר שאספו את כל הנוסעים ואנשי האניה לתא אחד והזהירו אותם, כי במשך עשרים רגע לא יהינו לזוז ממקומם אם יקרים להם החיים.

לפני עזבם את האניה לא שכחו השודדים לתת להמשרתים חמשה רובלים ולהמלחים ארבעה רובלים לאיש.

בבקר נמצאו הסירות אצל החוף הדופיני.

באותו היום נתפשו השודדים ונמסרו לבי"ד הצבא.

בירור המשפט הזה התחיל בבי"ד הגליל הצבאי האודיסאי. לבי"ד באו מאה עדים. על ספסל הנאשמים יושבים עשרה אנשים, שקוראים לעצמם אנארחיסטים-סינדיקאליסטים: צ'ומאטשינקה, וואלפינזון, אנופוגליאנץ, וירימיאוב, פאנטשינקה, ארבאצ'אנץ המשולל זכויות ומי שהיו סטודינטים סקובמנקה, גראצירשטירן, דאוואקוב וקופמאן. עשרה פרקליטים ממליצים על הנאשמים, וביניהם קיזמין-קאראבאיוב, הנסיך בונדרוניקוב, קאלמאנוביץ ואחדים מפרקליטי אודיסה.


"הזמן", שנה רביעית, מס' 183, 28 באוגוסט 1910, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s