שמן על מים סוערים – 1892

ידיעות העולם והטבע

תחבולה חדשה להשביח גאון גלי הים ברוח סער וסופה בעת תעברנה האניות ארחות ימים.

עד כמה גדלו מעשי ידי האדם ומחשבותיו בדור האחרון הזה, גדולות ונפלאות הביאו לנו חוקרי הטבע בימינו אלה.

[…]

אבל בוא וראה גדולות מאלה, כי הכח אשר בו יעמוד האדם היום לעצור בעד רעש הים ושאון גליו, בעת יהמו יחמרו מימיו, ויורדי הים באניות יעלו שמים ירדו תהומות וכל חכמתם תתבלע, הוא לא בחיל ולא בכח יעמוד נגד רעש גלי הים, אבל בתחבולות יעשה עמהם מלחמה, כי יזרוק למולם איזה „פכי שמן“ והם יתפוצצו כרגע, והשמן יצף על פני המים, ואז ינוח ים מזעפו! כמו שאבאר הדבר הזה לפנינו פה.

הענין הזה מסגולת פכי השמן על גלי הים, כבר היה ידוע לחכמי יון הראשונים, אשר ראו בעיניהם בנסיון ע"פ מקרה, ונמצא בזכרון סופרי היונים הקדמונים, אכן סופרי הדורות חשבוהו עד כה לספור אגדיי שאין כדאי לשים לב עליו, ורק זה כעשר שנים לערך נוכחו לדעת כי יש ממש בדבר הנפלא הזה. בספרי היונים יספרו מקרה נפלא אשר קרה לאחד מחובלי הים, כי בעת מסעו על  פני הים התעורר רוח חזק הלוך וסעור עד כי האניה חשבה להשבר, המלחים ועבדי הים בראותם כי הסכנה קרובה לבא עליהם, החלו לשאת משא האניה, ויטילו אותו לתוך הים, והנה היו אז באניה פכי שמן וכדים וחביות מלאים שמן, ויהי כאשר השליכום לתוך הים, כרגע נתפוצצו והשמן יצא ויצף על  פני מי הים מסביב, ויתמהו איש אל אחיו לראות כי פתאם נחו שקטו גלי המים וינח הים מזעפו! והאניה צלח לדרכה בלי כל פגע עד הגיעה למחוז חפצה. המלחים ורב החובל לא ידעו מה הוא, וכתבו בספר זכרון ליורדי הים את המקרה הנפלא ההוא אשר הצילם מרדת שחת על דרך חוץ לטבע, אבל הסופרים הבאים אחריהם לא נתנו אמון לשמועה הזרה ההיא, וכן נשתקעה ונשתכחה בין הספורים האגדיים של סופרי היונים הקדמונים.

והנה קרה מקרה אחד כזה בימינו אלה גם לאחר מחובלי הים באמעריקא אשר בהשליכם איזה חביות מלאות שמן מעל האניה לתוך הים, בכדי להקל משאה מפני סכנת גלי הים אשר התרוממו ברעש על האניה, והנה התפלאו לראות כי שקטו נחו שאון גלי המים, והאניה הלכה לדרכה בלי תנועות מרעישות אותה, כמו שספרנו כבר מענין הזה בהצפירה משנים שעברו. חוקרי הטבע שמו את לבבם לחקור על סבת החזיון  הזה, ומצאו כי פעולת השמן היא מפאת היותו בטבע חלק מאד, ע"כ חלקי האויר הנדחפים בכח הרוח לתוך מי הים, בפגשם את השמן הצף מלמעלה הם נחלקים ונדחים מפני השמן החלק, ולעבור להלאה מעל פני המים בעצמם, – מאז והלאה התחילו ספני הים לשים לב להיות מוכן בספינתם תמיד פכי שמן וכדים מלאים שמן הנוחים להשבר לעת מצוא כשתבוא עליהם רעה פתאום בהיותם בלב ים, וכבר באו בספריהם כמה ספורים נפלאים ממקרים כאלה, איך נצולו מבין שאון גלי הים ע"י פכי שמן שעמדו להם בעת צרתם.

מקרה אחד נפלא כזה קרה לספינה אחת אנגלית בחודש יוני שנת 1885, אשר תבערה גדולה יצאה מתוכה ונשרפה בלב ים במרחק 800 פרסאות מן האיים הנקראים „זענישע אינזעלן“, מעט מאנשי האניה נצולו מתוכה לתוך אניי שיט קטנות התלויות מאחוריה למלאכת הים, וכן הלכו בכח ידם לאחוז במשוט על הים ג' ימים, ויהי ביום השלישי להתרחקם מן האניה פגעו בגלגלי רעש הים (ציקלאָן) המסוכן למאד כנודע. ראש המלחים שהיו עמו  פכי שמן לקח פוזמקאות וימלאם צמר פשתים ויצוק לתוכם שמן ויתלום בקצה אניי השיט לפניהם, ועי"ז נטף השמן מעט מעט מתוכם על פני הים לפניהם, וכן הלכו ויגיעו כולם אל מחוז חפצם אל האיים ההם.

ואולם זה מקרוב המציא חכם צרפתי אחד Silas כלי מתוקן שלם ונכון יותר לתכלית זו, לא לבד להטיף שמן בקרוב לפני האניה, אבל לסולל לפניה דרך בטוחה למרחוק ללכת לדרכה בעת הרעש ע"י נטפי שמן היוצאים רק כפי הצורך בסדר ישר, וזה ענינו: ע"י כלי היריה הוא זורק למרחוק עץ עגולי כמו קנה חלול, אמה ארכו ורחבו ג' אצבעות, המחזיק בקרבו כדי חצי ליטרא שמן, מתחתיו הוא כבד ע"י פחי ברזל, בכדי שבכל אשר יפול שם יבא לעמוד ביושר, שוליו למטה וראשו למעלה. בראשו העליון הוא מכוסה, ורק למטה מראשו מעט יש לו מסביב נקבים קטנים והם מתוקנים באופן שדרך איזה מהם יכנסו המים לתוכו ובכובדם ירדו למטה, ותחתיהם יצאו למעלה דרך נקבים אחדים נטפי השמן הקלים לחוץ על פני הים, ולמעלה בראש הקנה נמצא תחת כסויו מעט גפרית הסידיי (פאספאר קאלציום), וכאשר מתחתיו יבא דרך נקב קטן מעט מים הנה יולד מזה הרכבה חעמיית „פאספאר וואסערשטאף“ אשר בטבעו להתלהב באויר בלילה ומאיר לפני הספינה לראות מרחוק מקום הקנה אשר תשים דרכה שמה. זה הוא תורף כל מעשה הכלי הזה, אשר לדברי הטבעיים הוא מביא תועלת רבה ליורדי הים בימים האלה.

חז"ס.


"הצפירה", שנה תשע עשרה, מס' 45, 4 במרץ 1892, עמ' 4; מס' 46, 6 במרץ 1892, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s