אניות שריון איטלקיות במימי ביירות – 1912

כתבה מבירות

בירות יום ה'.

בעלות השחר ביום ד' שבוע זה הגיעו למימי בירות שש ספינות שריון איטלקיות, שבאו מחיפו ומיפו, והרשות המקומית לא ידעה כלום קודם כי עתידות הן לבוא והן לא הודיעו כלום להרשות אדות ביאתן. אחרי זמן קצר שלחו הספינות האלה אניות קטנות אחדות וסבבו בתוך הנמל וחוצה לו עד שבאה אנית תרן טעונה אדמה ועליה היה דגל עותומני ותגשנה אליה האניות האיטלקיות וימשכוה אחריהן אל אחת מספינות השריון. אומרים שבעל אנית התרן הוא מאנשי צאקז.

ובשעה שלש אחרי הצהרים הגיעה הספינה האוסתרית הרגילה לבוא ביום זה מארפה, וקודם הכנסה להנמל ירתה אליה אחת מספינות השריון ותעצר הספינה האוסתרית במהלכה ותט אל צד הימין של מבוא הנמל ושם בדקוה הספינות האיטלקיות. אחר כך ירדו שתי אניות איטלקיות מזוינות במקלע תבדקנה ספינה אנגלית ועוד ספינות שעמדו בהנמל וכשבאה הספינה הרוסית עצרוה הספינות האיטלקיות ותבדקנה אותה.

והמון רב מבני העיר עמדו על חומת הרציף והתבוננו לכל המעשים האלה ופני רבים מהם הפיקו יגון רב.

ובתוך העיר היו כל החנויות סגורות וכל השוקים שוממים, כי נפל פחד הספינות האיטלקיות על המון העם ורבים עזבו את העיר והשתדלו לברוח לעומת הלבנון. ביום שלשם הגיע אמנם להרשות המקומית תלגרם מחיפה על דבר ביאת הספינות האיטלקיות לחיפה ויפו ומה שעשו בשני המקומות האלה, אך התלגרם הזה נשאר בה„קלס“ (משרד הכתבים) ולא נמסר להואלי, כי חשבו פקידי הרשות שאין זה תלגרם חשוב, ולכן הלך לו הואלי כדרכו כל יום למשכן הקיץ שלו בעליה.

מפקד חיל בירות נורי ביק הודה בדרך רשמי בעיר את ביאת הספינות ומטרת בואן לבדוק ספינות אחרות, וישקיט אתרוח העם כי אין כל מקום לפחד מפני הספינות האלה, ושוטרים מזוינים סבבו בחוצות ושמרו על הסדרים, ושני כרוזים עברו והכריזו בחוצות ובשוקים שלא יסגור איש את חנותו ולא יברח מהעיר, כי הספינות באו רק לשם בדיקת קצת ספינות הבאות לנמל בירות, ואחר שעות מספר תפלגנה מחוף בירות כמו שהפליגו מחוף חיפה ויפו.


"האור" (לפנים "הצבי"-"השקפה"), שנה שלושים, מס' 267, 2 בספטמבר 1912, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s