סכסוך באניה אמריקנית – 1911

סכסוך באניה אמריקנית.

בשבוע שעבר נסעו באניה אמריקנית אחת מבירות למרסין כחמשים אנשי-צבא עותמנים שפוטרו מעבודתם. בדרכה עגנה האניה בכל החופים ולכן ארכה קצת נסיעתה. החילים העותמנים ראו כי צידתם הולכת וכלה ובהגיעם לאלכסנדריתה בקשו את רב החובלים לנסע למירסין ישר מבלי לעגן כלל. אך זה האחרון לא שמע אליהם ויתמהמה בדרך.

אז קמה מהומה גדולה באניה והחילים החלו להתמרמר נגד רב החובלים. בין הנוסעים היה גם סוכן החברה של האניה ההיא ושנושא ג"כ משרת סגן-קונסול אמריקה באלכסנדריתה והוא אמר להגן על רב החובלים ולהצדיקו. אך אחד החילים קפץ פתאם וידחף את הקונסול אחור. הדחיפה הזאת הספיקה להטיל סערה גדולה באניה, וכל החובלים והמלחים הזדינו במקלות ובמוטות-ברזל ויתנפלו על החילים. קרב חזק פרץ איפוא ביניהם. סגנו של רב-החובלים, מר ניקולה, ירה באקדחו על החילים וששה מהם נפצעו קשה. מיד בא המפקד אשר באלכסנדריתה והמשטרה המקומית ויקחו את החילים הפצועים לבית-החולים.

בנתים תפשו אנשי-האניה את האופיצר התורקי עלי סהיב אפנדי ויאסרוהו באמתלא כי הוא היה מסבב המאורע הזה. המשטרה השתדלה הרבה לשחררו, אך רב-החובל התנגד בכל תוקף ויצהיר כי עליו למסור את החקירה והדרישה ביד פקידים אמריקנים, יען כי הסכסוך פרץ באניה אמריקנית. ומלבד זה עליו להביא את האופיצר התורקי לקושטא ולמסרו ביד ציר ארצות-הברית.

אחרי זה הפליגה האניה לסמירנה. האופיצר השבוי הודיע להמשטרה המקומית בדבר מאסרו וזאת מהרה מיד להצילו. אולם בבואה אל האניה התנגד רב-החובלים לדרישתה ולא אבה גם למסור לתחנת-המשטרה את פרטי המאורע הזה. אז עמדה המשטרה על השמירה ובראותה את סגנו של רב-החובלים הולך אל משרד הסוכנות של האניה תפשה אותו מיד ותשימהו במאסר.

התפישה הזאת הטילה סערה ומבוכה גדולה ואחרי התערבותו של הקונסול האמריקני אשר בסמירנה והשתדלותו של הולי, נשתחרר האופיצר התורקי עלי סהיב אפנדי, וגם סגן רב-החובלים הוצא לחפשי בערבות הסוכנות שקבלה עליה למסרו ביד הממשלה, אם נוכחותו תצטרך בעת המשפט.


"החרות", שנה שלישית, מס' 40, 13 בפברואר 1911, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s