רוצ'ילד וספינתו – 1911

שעה אחרונה

[…]

רוצ'ילד וספינתו

עתוני  פריז מספרים ספור יפה מאד, שקרה להנדיב הגדול הברון אדמונדו דה רוצ'ילד, ושרק עתה לרגלי משפט בינו ובין בעלי דינו, נודעו פרטיו המענינים.

החרף העבר נסע הברון אדמונדו דה רוצ'ילד על ספינתו „אטמא“ למימי אמריקה המרכזית. כשהגיעה הספינה לקרבת הראש ההולנדי, באי כובה, פגעה הספינה בסלע, ובהיות שהים היה סוער היה מצבה של הספינה נורא מאד ובכל רגע האמינו הברון ואשתו, כי סופם הגיע. והנה עברה מרחוק ספינה אנגלית, ותגש אל אנית הברון. מיד הודיע רב־החובלים האנגלי כי נכון הוא להציל את הספינה הברונית, בתנאי שישלמו לו עבור זה מאתים אלף פראנק בצרתו. בשעה ההיא הוכרח הברון להסכים, ואחרי שעברו הברון ואשתו, ועוד שנים מפקידיו אל הספינה האנגלית, החלו בעבודת ההצלה. הים סער יותר ויותר, ורגע צללה כמעט האניה תהומות. אך אחרי שני  ימים של עמל יצאה האניה הברונית שלמה  וחפשיה, ותשוב עם משפחת הברון לצרפת.

כשהגיעו לצרפת תבע רב-החובלים האנגלי את שכר טרחתו – מאתים וחמשים אלף פרנק. לשוא טען הברון רוצ'ילד כי רק מאתים אלף הבטיח, רב-החובלים עמד על שלו, ויתבע רבע מליון. ובהיות שהברון אינו איש אשר יקבל פקודות ותביעות ממי שיהיה, בא הדבר לידי משפט.

לסוף הכיר בית-הדין את ישרתו של הברון רוצ'ילד ויפסק, כי רב-החובלים האנגלי יקבל רק חמשים אלף פרנק עבור שהציל את הברון ואשתו ממות.


"האור" ("הצבי"), שנה שלישית, מס' 64, 28 בדצמבר 1911, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s