המצאה חדשה להניע האניות – 1861

המצאה־חדשה

מאת געאָרג קארטער בבריטאניה להניע האניות באמצעות האויר

איש בריטאניה חכם אחד הציע המצאתו, להניע האניות ע"י האויר, לפני עדת־החכמים, וינסו את הדבר וימצאו כי טוב. לכן אמרתי אחוה גם לקוראי דבר ההמצאה הזאת למען יבינוה גם המה. והנני עוד להזכיר, כי לא למען חכמים גדולים ורמים אשר ידם רב להם בחכמת המכונות (מעכאניק) ובחכמות למוד המדע כתבתי עד כה, אך למען האנשים האחרים התאבים לדעת ולהבין כל־דבר חדש ונפלא מבלי דרוש אותם מעל ספרים רחבים ועבים, כספרי החכמות האלו –

(המשך יבא)

* * *

המצאה חדשה

מאת געאָרג קארטער בבריטאניה להניע האניות באמצעות האויר

בשתים תתנועע האניה: או יפרשו שמלה על עצים והרוח ינשב בהם ויעביר את האניה על פני המים; או ברחת (שויפעל) יסמכו במים וככה ינהגו את האניה הלאה* – אולם האניה אשר בשמלה עוברת רבים המה המכשולים אשר יתיצבו לשטן לה: כי אם יעמוד הרוח וישתוק האויר, יקשה מאד להנהיג את האניה ובמקומה תעמוד עד יחל הרוח לנשב בשמלה; לכן בא האיש „קארטער“ ועשה אניה אשר מתחת לאניתו יש קרשים נטוים ועל האניה כלי-שואב-רוח (לופטפומפע) ובו ישאב רוח וישב על הקרשים הנטוים אשר מתחת לאניה; והאויר ברצותו להציף מעל פני המים ידחוק את הקרשים המעכבים אותו הלאה, והקרשים ימשכו אחריהם את האניה אשר בה  נאחזים המה.

* חלקי המים יעכבו את הרחת לאשר ברחבו ישען במים והאניה תעצור בנקל באשר ראשה צרה ויקל לה לחלק את חלקי המים ולעצור בתוכם. (עיין הציר נומ' 4)


הציר, שנה ראשונה, מס' 9, 19 בנובמבר 1861, עמ' 3; מס' 10, 3 בדצמבר 1861, עמ' 2. העתקים דיגיטליים באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

English Patents of Inventions, Specifications: 1858

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s