התועבות הנוראות אשר יעשו סוחרי העבדים – 1872

חדשות שונות.

[…]

בימים האלה הציעו נבחרי בית מועד העם בבריטאניא לפני הממשלה יר"ה לאסור איסר לקנות עבדים ושפחות שחורים השבוים מאפריקא, ולשים קץ להתלאות אשר יסבלו האנשים האלה – אשר גם המה בצלם נבראו.

המ"ע הבריטאנים מודיעים את התועבות הנוראות אשר יעשו סוחרי אדם אלה עם האומללים האלה, לפני ימים לא כבירים מצאה אנית המלחמה „באלטארא“ סמוך לחוף „ראס איל באד“ (בין פרס ובין טורקיא) אניה קטנה מלאה עבדים שחורים המובלים לאירופה למכרם שמה.

ראש אנית המלחמה תפש את האניה הקטנה ויבא לתוכה, ומה השתומם במצאו בתוך האניה הקטנה ילדים קטנים רבים חולים בחולי הפאקען, ומונחים זה על זה,  ואין מרחם עליהם, וגם תשעה ושלשים עבדים גדולים מונחים על האניה נחלשים עד מאד ולא יכלו עמוד על רגליהם.

רופא האניה בקר את האניה – בפקודת רב החובל – וימצא שלשים וחמשה חולים בחולי הפאקען, וחמשה עשר מהם מתו טרם הגיעו אל חוף באמבאיי, ורבים מאתם מתו אחר כך, אדון האניה הקטנה נתן תודה כי מספר העבדים בצאתו אתם ממקומם היה 169, ובהדבק בהם מחלת הפאקען השליכום חיים אל הים, ומכולם נשארו רק עשרים, ובהם ילדים בני שלש שנה, ובטרם נשרט מהמכות אשר הוכו מיד שוביהם.

„תקותנו חזקה“ – יאמרו מ"ע הבריטאנים – „כי הממשלות הנאורות ישימו לבבם למנוע את הדבר הרע הזה אשר היא למרות רוח כל איש אשר בשם ההשכלה יתימר“.

גורנאל ישראלית.


"חבצלת", שנה שלישית, מס' 9, 20 בדצמבר 1872, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s