אסון אנית הקיטור „שולטן“ – 1887

עזרת סופרים.

[…]

אמשטרדם, בחדש כסלו, „מחיה ומצמיח ישועה“ לפ"ק.

עוד תצילנה אזנינו מקול אנקת האומללים שטבעו בים הצפוני באניות הסוערות בחדש העבר, והנה קינה חדשה הגיעה אלינו בימים האלה מדאָפער (אנגליה) כי אנית הקיטור „Scholten“ אשר הלכה מראָטטערדאם לנויאָרק טבעה ביום 19 נאָוועמבער העבר בלשון הים קרוב לדאָפער במרחק שלש שעות מראֶמסגאֶט אחוזת השר מונטיפיורי ז"ל, ורוב הנוסעים בה, כמאה ושלשים איש ירדו במצולה. תסמר שערת בשרנו ועינינו תרדנה דמעות לקרוא את המספד המר אשר יקשרו כתבי העתים על האסון הנורא הזה. במשך עשרים וארבעה רגעים צללה האניה כעופרת במים האדירים ובין הנוסעים אשר ירדו שאול חיים היו גם הרבה מאחינו, יהודי רוסיא ופאָלען.

אונית הקיטור W.A. Scholten. מקור: ויקישיתוף

ועוד גדול הכאב הרבה יתר מאד, כי האסון קרה לא בידי שמים ע"י נחשול שבים ורוח סערה כ"א בידי אדם, ע"י רב החובל בעצמו שלא נזהר בדרכו ולא שמר את החקים הקבועים לעוברי ארחות ימים בימי ענן וערפל. בלכת האניה שלאָטטען היה חשך אפלה על הים וערפל חתולתו עד אשר לא ראו איש את אחיו. עפ"י החק הקבוע אסור לאניה לעשות דרכה בשעת ערפל, כי מחויבת היא לעמוד על עוגנה עד אשר יעלה הענן, והאניה הזאת שטה על פני המים בעת הזאת ותפגע בה אניה אחרת אנגליה „Rosa Mary“, וע"י זה נעשה פרץ רחב בירכתי האניה מלמטה; רוחב הפרץ היה כשמנה רגל, ואנשי האניה לא ידעו את אשר נעשה ויהיו יושבים שלוים ושקטים, ופתאום ראה רב החובל כי האניה יורדת מטה מטה, ויבן את אשר עשה לה האניה האנגלית וירץ אל הנוסעים ויזעק זעקה גדולה ומרה: „אבדנו כלנו אבדנו!“ ותהי מהומה ומבוכה בין הנוסעים ובטרם הספיקו לבקש הצלה צללה האניה מכובד המים אשר עלו בה ורוב הנוסעים כמאה ושלשים איש ובתוכם גם רב החובל טבעו בים.

ואחרי אשר בין האומללים האלה היו גם רבים מאחינו בני רוסיא ופאָלען, חשבתי לי למצוה ולחובה להביא ב„המליץ“ את שמות כל הנוסעים על האניה הנטבעה משום תקנת עגונות.

[כאן באה רשימה ארוכה ומפורטת של שמות הנוסעים שנצלו ושל אלו שטבעו.]

ישכר בער סאקאלסקי.

[רשימה נוספת של ניצולים בגיליון הבא.]


"המליץ", שנה עשרים ושבע, מס' 255, 13 בדצמבר 1887, עמ' 3; שנה עשרים ושמונה, מס' 16, 1 בפברואר 1888, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

SS W.A. Scholten, Holland-America Line

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s