אבדן אנית השריון „פטרופבלובסק“ – 1904

המלחמה

[…]

אבדן „פטרופבלובסק“. יותר ויותר מתקבלת הדעה, כי האניה פטרופבלובסק אבדה ע"י סירה יאפאנית, שהתגנבה תחת למים ותזרוק אליה פח-מפץ. סובארין כותב ב„נאוו. וור.“: היום קראו לפני מכתב הדוקטור המנוח וואָלקאָוויטש, שאבד עם „פטרופבלובסק“. הוא כותב, כי האדמיראל מאקאראוו עם השטאב דברו על אדות היות ליאפאנים סירות מתחת למים. גם ה' קראמפ, שבנה את האניה „וואריאג“, הודיע זה לא כביר ל„נויארק היראלד“, כי יש ליאפאנים סירות כאלה.

לפי הודעת ה„נאוו. וור.“ עולה מספר כל אנשי הצבא הנמוכים שאבדו ב„פטרופבלובסק“ 628 מלבד האפיצירים ופקידי השטאב.

טביעת אוניית השריון "פטרופבלובסק" ממוקש ימי. ציור מאת Yasuda Hampō, שנה 1904. מקור: ויקישיתוף

מכה"ע „קיובליאנין“ כותב:

„האפשר יהיה להעלות ולתקן את „פטרופבלובסק“? על השאלה הזאת אי אפשר להשיב, כל עוד לא יודע אל נכון מה עומק הים במקום ששם ירד לתהום הענק הזה. אבדונו הנהו לֶקַח קשה לכל בוני אניות, המוכרחים להודות, כי למרות ההמצאות והידיעה הרבה שהשתמשו בהן בעשרים השנים האחרונות בבנין אניות-שריון ענקיות, לא עלה עד כה לשמור עליהן מפעולת פחים שמתחת למים. טכניק הים תאֻלץ לעבוד ולהמציא תחבלות חדשות, לשמור בפני אבדן גָלְיֲתי הים במלחמה עם דודים“.

סגירת מבוא פארט-ארטור. הסופר המיוחד של מכה"ע „מאטען“ מודיע, כי היאפאנים החליטו לסגור בכל אופן את המבוא אל החוף הפנימי של פארט-ארטור. בקרב הימים הם אומרים לעשות נסיון חדש להטביע במבוא החוף אניות מוכנות לתכלית זו עם חמרים מתפוצצים. הם מכינים 16 אניות מסחר, שתתחלקנה לארבע קבוצות, ארבע בכל קבוצה, ובהן יהיו אלפי פוד מעליניט. הנסיון החדש הזה יעלה ליאפאנים לא פחות מסך 10 מיליון ין.

[…]

ברגע האסון. למכ"ע „ל. אנצ.“ מודיעים בתלג' מפאריז, כי ברגע האסון נמצאו מאקאראוו יחד עם ראש השטאב שלו הקונטר-אדמירל מאָלאס בתוך חדרו האדמיראלי. הוברר בדיוק, כי שניהם לא הספיקו לצאת מן התא, וירדו עם כל האניה אל קרקע הים.

לדברת מכה"ע „רוס“ שוררת בלונדון הדעה, כי אבדת מאקאראוו היא מעציבה לרוסיא יתר מאבדת הרבה אניות-שריון. „במותו לרוסיא לא רק הנבחר מכל גבורי מלחמתה, כי גם הרוח החיה בכל הצי שלה במזרח הרחוק.

אדמירל מאקארוב. מקור: ויקישיתוף

[…]

– על השאלה אם אפשר יהיה להעלות את פטרופבלובסק מקרקע הים משיב מכה"ע „נאוו. וור.“ בשלילה:

„האניה טבעה במקום עמוק, בערך 20–30 סאזען, בה פרץ גדול ומלבד זאת נהפכה, היינו כי היא מונחת וקרקעיתה למעלה. למען העלותה נחוץ להוריד למעמקי הים ההוא צוללים ולסגור היטב כל נקביו, לבל יחדור אויר ומים, ולהרבה מן הנקבים אין להגיע כלל, יען כי הם נמצאים בחול קרקע הים. אחרי כן דרוש יהיה להריק מתוכו את המים ע"י מכונות, למען אשר יצף למעלה. תחבלה שניה ישנה, כי הצוללים ישימו סביב לאניה שלשלאות וחבלים כבירים וינסו להעלותו על ידי מכונות תנופה אדירות.

„כל זה הוא מן הנמנע, יען כי הצוללים אינם יכולים לא לבד לעבוד, כי גם לצלול לעומק כזה; ואפילו אם היה זה באפשר, הנה השמוש בתחבלות הנ"ל דורשות אמצעים מרובים ומורכבים עד מאד ועבודה ארוכה במנוחה בעת שקט הים. וגם בתנאים כאל ספק גדול אם יצלח הדבר. וזה נראה היטב ממקרה אניות-השריון „גאנגוט“ שטבעה לפני איזה שנים בלשון הים הפיני. למרות שעומק הים הוא שם פחות רב יתר והאניה קטנה יתר מן החצי, שבה חברת ההצלה, אחרי עבדה שנה תמימה, מן הרעיון להעלות את האניה, ותשא נזק גדול, יען כי הותנה עמה לשלם לה שכר רק אם תעלה את האניה ותביאנה לקרונשטאדט.

„ואולם מלבד זה גם ללא תועלת יהיה להעלות את פטרופבלובסק. הוא ודאי נשחת כלו, ולהשיבו לקדמותו אין בכח חוף פארט-ארטור.

„ועל כן אַל לעשות איזה נסיונות ולהניע את הקהל בתקוות גדולות. את אבדן „פטרופבלובסק“ נחוץ לקבל באהבה – ולנצח“.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 80, 21 באפריל 1904, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s