ממערכות המלחמה בבולגאריה – 19 באוקטובר 1877

דברי הימים

ממערכות המלחמה בבולגאריה מודיעים מכ"ע ההודעות האלה שהודיע ממשלת רוסיא:

[…]

סט. פעטערסבורג 18 אקט. בתשעה לחדש הזה ירו הטורקים הנמצאים באנית קטור „קארטאל“ על אניה קטנה רוססית ועל בני החיל אשר על היבשה אצל סולינא (מקום התחברות מי הדאנוי עם מי ים השחור), אבל הרוססים שהיו באנית „וואראנאאר“ ירו בכח גדול לעומת האניה הטורקית עד אשר עיפה (הטורקית) לירות עוד. בעת הזאת חשה אנית קטור טורקית בעלת שלשה תרנים לעזרת האניה „קארטאל“ הנז' ותעבור על המקום אשר הרוססים השקיעו בלילה העבר טארפעדאים בהמים ונבקעה לרסיסים וטבעה במצולות המים. אצל סולינא עומדות לבד אניות קטנות גם אניות מגן גדולות מהטורקים. ביום 10 אקט. החלו הרוסים לירות מאניותיהם על אניות הטורקים.

על ההודעה הזאת ישא מכ"ע נ. פ. פ. מספר תמרורים על אניות מלחמה של טירקיא. ואם המכ"ע הזה אף כי דרכו לחפא תמיד על ממשלת השולטאן, לא יכול עוד לעצור במלין, הוא אות אמת כי רקב גדול שורר בעצמות מנהיגי אניות מלחמה של הטורקים. ואלה דברי המכ"ע הנזכר:

„אף כי רק ממלכות מעטות ישנן אשר להן אניות מלחמה גדולות וטובות מאד כאשר יש לממלכת טירקיא, בכל זאת מקרי המלחמה הנוכחית יוכיחו למדי כי כמו ההנהגה הכללית מכל האניות כן ההנהגה הפרטית מכל אניה לבדה מסורה בידי אנשים אשר אינם מוכשרים אליה. לוא היתה הנהגת אניות מלחמה אשר נמצאו על פני הדאנוי בידי אנשים חרוצים ומוכשרים לה כי אז היו לעזר גדול להטורקים במלחמתם. לא כן הננו רואים עתה.

ספינת התותחים העות'מאנית Lufti Djelil, שהוטבעה על ידי סוללות חוף רוסיות ב-8 ביוני 1877. מקור: ויקישיתוף

האניות אשר על פני הדאנוי נרדפו מהרוססים ממקום למקום, ולבסוף הוכרחו לבקש להן מפלט תחת הקאננים של מבצרי סאליסטריא רוסטושוק ווידין, וממקומות האלה לא תוכלנה למוש כי אימת האניות הקטנות הרוססיות מוליכי הטארפעדאים תבעתן. וכמחזה הזה הננו רואים על פני האניות הגדולות השטות על פני ים השחור. ממשלת השולטאן הודיעה כי הביאה במצור את כל חופי ים השחור אשר לממשלת רוסיא, אבל אניותיה לא יכלו עד כה להביא אף חוף אחד במצור. שרי צבא חיל הים של הרוססים ירהבו עוז בנפשם להתחרות עם אניות מסחר ואניות מסע עונג אשר העלו הרוסיים עליהם קאננים, באניות מגן גדולות וחזקות של הטורקים. האניות הקטנות מוליכי טארפעדאים של הרוסים יצאו מסעבאסטאפול ובקשו ומצאו את האניות הגדולות של הטורקים לפני פאטי (חוף הים השחור) ולפני סולינא ולחמו עמהן ויכלו להן.

אך זה ימים אחדים אשר הבריטאני הובארט באשה (המפקד הראשי מכל אניות טירקיא) ערך מכתב גלוי במכ"ע „טימעס“ בלשון מדברת גדולות אשר בו יקרא לשרי חיל הים של הרוססים כי יתערבו אתו על פני הים ויודיעם את גבורתו. והרוססים לא אחרו להשיב לו תשובה מספקת וביום 9 לחדש הזה הצליח להרוסים ללכוד ברשתם ע"י אניה קטנה אחת מאניות בעלת שלש תרנים מהטורקים והשקיעוה בלב ים. ומה יענה עתה הובארט באשא אשר אמר במכתבו בהטימעס כי הטארפעדאים לא יוכלו להרע מאומה להאניות הגדולות על פני הים. וכל העזרה אשר השיגה ממשלת השולטאן מאניותיה האדירות במלחמה הזאת, היא כי העבירה עליהן אנשי חיל וצרכי מלחמה ומזון וצידה לבני החיל. אבל למלחמה לא תצלחנה האניות ולמצער כל הימים אשר שריה הנוכחים ינהיגו אותן. ומאד יפלא בעיני כל איש אשר כפעם בפעם ישתומם לשמוע כי הממשלה בקאנסטאנטינאפול תחליף בלבוש את מפקדי צבאות היבשה, מדוע לא החליפה את שרי חיל הים אשר באמת לא יצלחו לכל“.


"הלבנון", שנה ארבע עשרה, מס' 11, 19 באוקטובר 1877, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s