אסון נורא ואיום על נהר דאָנוי -1887

חוץ לארצנו.

[…]

(ומי במים). אסון נורא ואיום קרה ביום שלשום על נהר דאָנוי בקרבת העיר פאַקש באונגארן. כארבע מאות אנשי נשים וטף ורועה עדתם הכהן בראשם, נועדו יחדו לעבור בסך את הנהר ולעלות ברגל עד העיר קאלאָצשא הקרובה לחוג שם חג אחד קדושיהם. כל ההמון הרב בדגלים מתנוססים בידיהם ומשוררים ומזמרים במקהלה, הלך הלוך ונסוע עד הגיעם אל החוף, ושם ירדו כלם על המעברה אשר בה יעברו את הנהר תמיד. המעברה הזאת אף אם גדולה היא ועומדת בשטף מרוצת הדאָנוי, אך הפעם היה המון העוברים בה מרבה להכיל; כי מלבד שפעת החוגגים עוד באו באני שיט זה אורחים רבים היורדים אל השוק, ומהם גם עם עגלותיהם ובהמתם, עד כי לא יכלה המעברה שאת אותם; וגם סער גדול התחולל ברגע עברם, ובכל זאת לא נזהרו המלחים והעתיקו את המעברה מן החוף.

הרוח הלך וחזק ויטלטל את המעברה טלטלה כמשחק בכדור, כי מי הנהר גברו בעת ההיא מפני הגשמים אשר ירדו במשך ימים רבים. המשברים נערמו וירומו והאניה נאנקה ונאנחה כמתבקעת בין הדבקים. מחיל ורעדה ובלהות צלמות הרימו הנשים והטף קול צעקה ויללה קורעת לב וקרב. כנטות האניה על צדה האחת מהרו הנוסעים בה לרוץ אל עבר השני ועל ידי זה גברה טלטלת המעברה. וכמעט הרחיקה המעברה כעשר אמות מן החוף, בא הקרץ! כי נשא הנהר דכיו ויהפוך את המעברה על פיה. צעקה אחת איומה קורעת לב השמים הרעישה את הרוח וכל הנוסעים צללו במים אדירים. מכל ההמון הרב מלטו חיתם כמאה איש אשר ידעו לשחות במים רבים, ויותר משלש מאות נפש אדם מצאו את קברם במשברי ים.

בעל המעברה והמלח שניהם הובאו לדין. חקרו ומצאו כי משקל המשא אשר עמסו ביום המר ההוא על המעברה עלה עד כדי שמונה עשר אלף ככר (צענטנער), בעוד אשר המעברה לא יכלה למלט משא רק חמשה עשר אלף ככר; ועוד גבו עדות מפי הנפשות אשר נמלטו בדרך נס, כי הנוסעים הזהירו את בעל המעברה כי עומס הוא על המעברה יותר מאשר תוכל שאת, ודרשו מאתו להביא ספינה אחרת ולהוריד אליה את מקצת המשא, והוא לא שמע בקולם ולא נזהר.

מ. מ. מ.


"המליץ", שנה , מס', 28 ביוני 1887, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s