חג ברית מילה על אנית מלחמה הולאנדית – 1891

חדשות לבית ישראל.

[…]

בשמיני לירח החולף הוחג חג ברית מילה בחוף העדלער בהאללאנד על אנית המלחמה ההאלאנדית הנודעה בשם סאלאמאנדער. מפקד האניה הזאת האדיוטאנט וועללמאנן הוא יהודי, ואשתו עמו באניה הזאת, ותלד בן, וביום השמיני ללידתו הומל בשר ערלתו על האניה, לפני קהל קרוביו ואוהביו אשר באו לקחת חלק בשמחתו.


"חבצלת", שנה עשרים ושתיים, מס' 4, 13 בנובמבר 1891, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

חדשות.

[…]

(„עברי אנכי“) כאשר אמר אז יונה הנביא בעתו בעת הים סער לבלע את אנית תרשיש, כן בצדק יתהלל היום רב החובל ושר חיל הים ההולאנדי אחינו ה' וועלמאנן הדר דירת קבע על האניה הוא וביתו, ואשתו כרעה ללדת על האניה בחדש תשרי העבר ותלד בן ולא בוש לפני חיל צבאו להמול את בשר ערלתו, והמל את בשר הערלה ה' כלטוב (כאָלטאָף) דרש בתורת ה' בסעות ברית המילה, ויקשור את דרושו בהפטורת יונה הנביא כנ"ל. – באניה הזאת „סאלאמאנדער“ מסדר ה' וועלעמאן גם סדר ההגדה של פסח שנה שנה ככל חקות החג וכהלכתו. – יבושו ויחפרו מאד ראשינו המסובלים באלופים, ונאורינו אשר חרפה להם להביא את בניהם בבריתו של אאע"ה. והמה נושאים עליהם נזר ומשרת ראשי אלפי ישראל!


"קול מחזיקי הדת", שנה שמינית, מס' 5, 17 בדצמבר 1891, עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s