האניה האשכנזית „שפרעע“ ניצולה מרדת במצולות ים – 1893

מכתבי סופרים

[…]

נויארק 7 דעצעמבר. […]

הספינה הגדולה „שפרעע“ האשכנזית שיצאה ביום 20 נאוועמבר העבר מברעמען לנויארק עם 500 נוסעים ועם 387 שקים עם מכתבים שונים. כאשר היתה ביום 26 על הים הגדול ערך אלף פרסאות נתקלקלה בה מכונה אחת ותעש חור גדול בהספינה, והמים החלו לבוא אל הספינה עד שהחלה לטבוע וכל האנשים ונשים וטף צעקו בקול מר ויצאו כלמו על מכסה האניה, ואחד מהנוסעים ששמו „פויל קעלסאהן“ אשר לא רצה להמתין עד הקץ קפץ אל הים ונטבע, והמלחים הכינו הכל לעזוב את הספינה על כי קומתה היו 36 רגל ובגובה 30 רגל כבר היו מים בתוך הספינה, ורחוקה היתה מקווינסטאהן מרחק אלף פרסא, ולשמחת הנוסעים באה אניה אנגלית הנקראת בשם „ליי היוראָן“ ותצל את כל האנשים, וגם את הספינה לקחה אתה לקווינסטאהן וככה הצילה את האנשים ואת הספינה „שפרעע“, כי מחיר „השפרעע“ הוא מילליון ומאתים אל דאללאר. רב החובל מהספינה „לייק היוראָן“ יקבל שכר גדול על כי הציל את „השפרעע“ מרדת במצולות ים.

ה. סיראָטאַ.

* * *

סיפון הטיילת של אוניית הנוסעים "קייזרין מריה תרזיה", מקודם "שְׁפְּרֶאֵה". גלויה, בין 1890 ל־1905. מקור: ויקישיתוף

חדשות בישראל

[…]

מנויארק מודיעים מיום 16 דעצעמבער: באה הלום האניה האנגלית „עטרוריא“ ותביא 131 חבילות מן האניה הנשברה בלב ים „שפרעע“. רוב הדברים שבדפוס נשחתו ע"י המים והיו טעונים כליה, אולם המכתבים שעוד ניכרה עליהם צורת אדריסותיהם נמסרו אל האנשים שאליהם נשלחו. – בין הנוסעים באניה „עטרוריא“ נמצא גם האדוק הנוצרי הנודע מודי, המתאמר כי בתפלתו הציל את ה„שפרעע“ מרדת שחת עם אנשיה.


"הצפירה", שנה תשע עשרה, מס' 270, 20 בדצמבר 1892, עמ' 3; מס' 281, 3 בינואר 1893, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s