אסון שבר האניה „דרימונד קאסטל“ – 1896

תלגרמות של הצפירה

[…]

אסון שבר האניה „דרימונד קאסטל“

לונדון 11 (23) יוני. השמועה הראשונה אמרה, כי מספר האנשים אשר טבעו בים עלה עד 350, אך עפ"י השמועות האחרונות המדויקות יתר, נסעו באניה הזאת הפקידים והמלחים ונושאי סבל שומרי משמרתה 164 איש, ונוסעים מן העם 134. אלה הם הרשומים בלוח היוצאים מאפריקא הדרומית, כי כאשר פרשה האניה בים הובאו אנשיה במספר, אך בערי החוף בדרך באו עוד אנשים אל האניה הזאת לנסוע בה לאנגליא, ומספרם עוד לא נודע לנכון.

אסון שבר האניה הזאת הוא האסון היותר נורא מאז טבעה האניה „עלבע“ של „חברת נארדדייטשער ללויד“ בים הצפוני. בדרך העולה בים מאנגליא לאפריקא דרך האניות קסטלע עוד לא קרה מקרה אסון, וזה הוא האסון הראשון.

לונדון 11 (23 יוני). שלשת הנצולים מהאניה „דרימונד קאסטל“ הובאו ללונדון.– מאספים פה נדבות לתמיכת האלמנות והיתומים. לפי דברי המומחים היתה זאת סבת האסון, כי מהרה האניה לשוט במקום הסכנה.

מכתב אל המו"ל בדבר אסון שבר האניה „דרימונד קאסטל“

לרגלי הידיעות שבאו היום בהצפירה ע"ד האסון הנורא של טביעת האניה „דרימונד קאסטל“ בשובה מקאפשטאדט לונדונה, אשר כמו האניה המהוללה הנ"ל כן מרבית הנטבעים היהודים הנקובים בשמותם ידועים לי, ואלה האחרונים עוד הכרתי ביאָהניסבורג, מצאתי לנחוץ להעיר בזה שיואילו נא ה"ה ספירא ושותפו מליבוי, הסוכנים של חברת קאסטל ליין, בעלי האניה הנ"ל, להודיע בשערי הצפירה מפורש שמות האנשים הנטבעים מבני אחינו וכנויהם, למען הרגיע ישראל הבהולים מאד למשמע סבת כל דבר, ואף כי טביעת אניה אפריקאנית!  מקרה מיוחד במינו וכמדומה לי שזו הפעם הראשונה, ומי יתן והיתה גם האחרונה, ולא נדע עצב עוד, ואיש איש יפחד לרגעים מי יודע אם לא נסע אחד מקרוביו אתה ופן קרהו האסון ר"ל. וזאת שנית, כי ככל שידעתי אני מתוקנות הנה האניות הנוסעות לאפריקא הדרומית, מהיוניאָן ליין כן מהקאסטל ליין עד כי לא יסכן עלימו נוסע ובאסון „דרימונד קאסטל“ הקולר תלוי אך בצוארי רב החובל אשר עליו שלא לשכוח לרגע, כי בחשכת הערפל, אשר חזון נפרץ היא בקרבת תעלת לא-מאנש, עליו להשליך עוגן ולעמוד על עמדו בלי נוע ובעת ועונה הזאת לירות בכלי תותח גם לשלוח אבוקות באויר ותו לא מידי, ומה בצע לנו כי כפר גם בדמו הוא משוגתו? כי ע"כ ישקטו נא אלה אשר בסבת קשי יומם נפל עליהם לנוע למרחקים ולשים אל עבר הים פניהם ויסעו בטח באין מחריד והנותן בים דרך יאיר גם להם נתיב, וטוב להם כל הימים על ישראל.

S.P. לפי הידיעות האחרונות הבאות מאנשים נאמנים מיאָהניסבורג, מעמד הפרנסה שמה ועסקי אחב"י בפרט עוד בשפל המדרגה עד מאד מאז ירדו אחורנית בסבת המרד שמה, כי מרבית עושי המלאכה נפוצו לכל רוח ותפרוץ מרובה על העומד, ה' ירחם.

מ. ד. הערש.

לונדון 12 (24) יוני. עוד פקיד רביעי מפקידי האניה ושמו עלליס נמצא בין קרשי האניה עוד נפשו בו, ויעלוהו הדייגים, אך לא הספיקו להביאו אל בית התעלה, כי הוא מת בעוד רגעים אחדים. – לפי דברי גאָדבאָלט לא ערפל היה פרוש על הים, אך גשמים ירדו בזעף, וגשמים קשים יותר מהערפל בעת אסון שבר אניה. רוב הנוסעים היו על המכסה, וכאשר נשמעה המדחפה הראשונה מהרו הנשים אל ילדיהן אשר במכפלות התחתונות, אך לא הספיקו לשוב משם, כי שטף מים רבים הגיע אליהן שם.


"הצפירה", שנה עשרים ושלוש, מס' 131, 25 ביוני 1896, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

Drummond Castle

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s