אנית שריון נתפוצצה ע"י קוי־אור – 1915

המצאה חדשה

החדשה שהגיעה היום משדה המלחמה היא מתמיהה באמת ומראה עד כמה יכולים אנו לקוות לאי אלה הפתעות חדשות במלחמה העולמית הנכחית, הפתעות העתידות להביא מהפכה גדולה בעולם המדע.

די להזכיר את ההמצאה הנפלאה של התלגרף האלחוטי בכדי להיות משוכנעים כי סוד הכחות הטמירים והמפליאים הצפונים בחיק הטבע עוד טרם נגלה כלו וכי מלחמה זו תתן, כנראה, הזדמנות חשובה לאנשי המדע לעסק בחקירותיהם ביתר שאת ולהביא תועלת רבה לאנושיות כלה ע"י גלוי הסודות והרזים שכ"כ עשירה הטבע בהם.

התכסיסנים הימיים הגרמנים עוסקים עוד מלפני רבות בשנים בהמצאת איזה אמצעי שיכול לגרום לידי התפוצצות מרחוק, והם לא יכלו לבוא לידי פתרון.

עכשו מודיעים כי האדם שחננו הטבע בכשרונות יכול סוף סוף למצא פתרון גם לזה. עתון ברליני חשוב מפתיע את העולם בחדשה מענינת מאד האומרת כי התכסיסנים הגרמנים החכמים הצליחו בנסיונם לגרום התפוצצות מרחוק ע"י קוי-האור הידועים בשם „הרץ“. אם למשל עומדת אניה בלב ים, רחוקה מהחופים ובודדה, יכולים ע"י קוי־האור האלה לגרום בה התפוצצות נוראה כאילו הורעשה בתותחים כבדים ולהבעירה כליל. הנסיונות שנעשו עד כה כבר באו לידי תוצאות פחות או יותר שלמות וגמורות. ואין כל ספק שאם יביאו את השטה החדשה הזאת לידי שלמות, עתידה להביא מהפכה בשמוש הנשק במלחמה.

לפני שבועות אחדים נתפרסם תלגרם ב„החרות“ כי אנית-השריון האנגלית „בולברוק“ התפוצצה פתאום והובערה באש ולבסוף נטבעה עם מלחיה ורק מעטים נצולו. סבת ההתפוצצות הזאת לא נודעה עד עתה והימיה האנגלית לא יכלה, למרות כל החקירות שעשתה בנידון זה, לגלות את פתרון החדה של התפוצצות האניה הזאת, שנמצאה רחוקה מאד מהחופים הקרובים לשדה-המלחמה ולא היה לה כמעט כל קשר עם האסכדרות האנגליות הלוחמות.

עכשו, לרגלי תגלית השטה המדעית החשובה הזאת, כמעט הוברר הדבר שאנית-השריון הזאת נתפוצצה ע"י קוי-האור „הרץ“ בעזרת המכשירים החדשים לתכלית זו.

אכן, רוח גדול יש באדם!


"החרות", שנה שביעית, מס' 80, 4 בינואר 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s