המצאת אניה מפוצצת בכח העלעקטרי – 1900

שיחה ע"ד ההמצאות החדשות.

(סוף)

[…]

נכבדה הרבה ממנה היא המצאת החכם טעסלא, המלומד האמריקאני, תלמידו של עדיסאן. הוא עשה לו שם בחקירותיו בגבול הזרמים המתחלפים. […] בעזרת זרמים חזקים כאלה המציא הח' טעסלא חדשות ויגל נפלאות בממשלת האור. על ידם צלחה לו להמציא תחבלה לשלוח את כח העלעקטרי הלאה במרחק רב בלי חוטי ברזל ויוכל אפוא להטות בו אניה על הים או כדור מעופף באויר במרחק רב כמו מחפי אמיריקא עד חפי צרפת, ומה נורא יהיה כח העלעקטרי, בהתהפכו ביד הממציא הנפלא הזה לכלי נשק!

ניקולא טסלה, 1890 לערך. מקור: ויקישיתוף

וההמצאה הזאת לא נפלאת היא ולא רחוקה, כי כבר הודיעו כתבי העתים ע"ד המצאת אניה מפוצצת בכח העלעקטרי ע"י טעסלא. האניה הזאת מזוינה בששת כדורים מפוצצים שכ"א גדלו ארבע עשר רגל והמה יירו דרך קנה חלול, אשר בקצה האניה. על האניה אין כל אנשי צבא ורק מכונות רבות שם, העובדות בכח אויר בלחץ עלעקטרי ורק איש אחד, הנמצא על החוף או באניה אחרת, יטו לכל אשר יחפץ. למען חבר את האניה המפוצצת, השטה במים מתחת, עם האיש הנוהג בה אינם דרושים כל חוטי ברזל, כי טעסלא ישתמש לזה בהארץ והאויר וע"י יוביל את הזרמים העלעקטרים והמגנטים אל כל עבר. נחוץ רק לחבר אל המשוט את המכונה המפוצצת ולהזהר, כי כל אחד מכלי הנשק אשר באניה יהיו מחברים למכונה עלעקטרא־מאגנטית. והמכונה ההיא, הדומה למחט הצפוני (קאמפאס), מונחת בתבה קטנה הנמצאה ביד האדם הנוהג באניה מרחוק . והיה כאשר יניע האיש את מחט העלעקטרי אשר במכונה תחג האניה ותנוע, תעלה שמים ותרד תהומות והכדורים יתפוצצו. לפי דברי טעסלא תוכל האניה לפעול את פעולתה גם במרחק היותר רב. מחיר האניה המפוצצת הנפלאה הזאת עם כל כליה ומכונותיה יעלה לסכום מאַת אלף רו"כ בכסף ארצנו.

מ. מ־קי.


"הצפירה", שנה עשרים ושבע, מס' 201, 14 בספטמבר 1900, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s