על דבר המלחמה אצל פורט ארטור – 12 בפברואר 1904

תלגרמות של הצפירה.

(מאת האגנטורא הרוסית והאגינטוריא המסחרית).

29 יאנ' (11 פעב') (אחרי חצות לילה).

[…]

ציפֿו. ע"ד המלחמה אצל פורט-ארטור מודיע רייטער:

הווייצע-אדמירל היפוני נהל את הצי היפוני של ארבע אניות-מגן. הן חנו במעגל מחוץ לנמל והצי הרוסי החל להמטיר עליהן אש מכלי התותח, אחרי כן נתחברו עם הצי הראשי של יפוניה. אז התנפלו כל האניות היפוניות על אניות-המגן הרוסיות. כל הצי היה משתי דיוויזיות, בראשונה נמצאה גם האניה הפליגמנית של המיקאדא, 10 אניות שונות. בהדיוויזיה השניה נהל האדמירל קאמימורא. היא החזיקה 4 אניות-מגן.

זירת המלחמה במזרח הרחוק, 20 בפברואר 1904. מקור: ויקישיתוף

לונדון. ה„דיילי עקספרעס“ מתאר את המקרים אצל פורט-ארטור בתמונה כזאת: לפני הפסק החבור הדיפלומטי ביום השבת התאסף הצי היאפאני אצל חבל החוף השאנטוני בקרבת ויי-הא-ויי. בצי היו שש עשרה אניות מלחמה ואניות-מרוץ. ביום א' לפני הצהרים הביאה האניה הטורפידית היאפאנית את הבשורה אל רב החובל טוגא, כי המלחמה החלה. תכף אחרי זה הלך ביום א' בצהרים כל הצי היאפוני אל מול פורט-ארטור. כאשר הקריב הצי לבוא שמה ערב היום ויהי חשך. על האניות היאפוניות כבו את כל המאורות. האניות הרוסיות עמדו בנמל החיצוני. רב החובל היאפוני נתן תכף פקודה לסירות הטורפדיות להגיח על האניות הרוסיות. הסירות יצאו בכל כח מרוצתן להגיע על האניות הרוסיות, ונעשו הפרצים הנודעים באניות „רעטוויזאן“, „צעסארעוויטש“ ו„פעללאדא“. והסירות הטרפידיות הלכו לארך מסלת האניות הרוסיות ישר אל המקום אשר שם עמדו אניות המגן הנ"ל, ותכף אחרי ההתנגשות נסוגו אחור אל האסכדרה שלהן, אשר בעת ההתנגשות עמדה מחוץ לקו הפנסים הרוסים. אז התיצבו האניות היאפאניות במצב המלחמה. כל הצי היאפוני הקריב לגשת אל פורט־ארטור עד מרחק שלש פרסאות הים ויחל לירות על המבצרים ועל האניות הרוסיות.

פטרבורג (שעה 11, הסוכנות המסחרית). בישיבה יוצאת מן הכלל, שהיתה היום לסינאט, הציע שר המשפטים, בתור קטיגור-עליון, לפני הסינאט את מאניפסט הרוממות בדבר החל מעשי המלחמה כנגד יאפאן. הסינאט החליט להגיש אגרת בהכנעה ולהביע רגשי אמון, ואחרי כן נערכה תפלה בבית-התפלה של הסינאט.

הצי המתנדב דואג לגורל אניות הקטור „יעקטרינוסלב“ ו„וואָראָנעז“. על הראשונה היה לעבור בימי 26–25 דרך לשון-ים קוריאה, והשניה יצאה ביום 19 לח"ז טעונה משא טהיי משאנחיי.

בגלל השמועות כי האניות „דמיטרי דאָנסקאָי“, „אָסליאַביאַ“, „אויראָרא“, „אָראָל“ ו„סאראטוב“ יצאו מסינגאפור לצפון מודיעים ממקור נאמן, כי האניות האלה לא באו עוד אל האוקינוס ההודי.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 26, 12 בפברואר 1904, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s