התנפלות חדשה על פורט ארטור – 28 במרץ 1904

התלגרמות האחרונות.

התנפלות חדשה על פארט-ארטור.

פטרבורג (הר'). תלגרמא מאת סגן האדמיראל מאקארוב על שם כבוד הדר מלכותו, מפארט-ארטור, מיום 14 מאֶרץ 1904:

ברגשי הכנעה הנני מודיע כי ביום 14 לח"ז, בשעה השניה אחרי חצות הלילה עשה האויב נסיון שני לסגור את המבוא אל החוף הפנימי. למטרה זו כונן אל המבוא ארבע אניות-מסחר גדולות, בלוית שש אניות-פחים. אניות האויב נגלו בעוד מועד בעזרת פנסי החשמל, ותהיינה מטרה ליריות מן הבאטריות ומסירות המשמר „באָבר“ ו„אָטוואשזני“.

מיראה מדבר פן תפרוצנה להן אניות האויב דרך בחזקה התנפל הלייטננט קריניצקי מפקד אנית-הפחים „סילני“ העומדת על המשמר – במלחמת תנופה, ובפח קרע את חרטום האניה ההולכת ראשונה בהן; היא פנתה הימינה ואחריה הלכו שתי אניות-הקטור האחרות, ושלשתן נזרקו לימין המבוא. האניה הרביעית נטתה השמאלה ותטבע, גם היא מצד המבוא.

אנית-הפחים „סילני“ באה בקשרי מלחמה עם שש אניות פחים של האויב. נהרגו בה: האינזיניר-המיחאניק הראשי זוועריעוו וששה אנשי צבא; מפקד האניה וששה ספנים נפצעו.

בבקר נראו אניות השריון והמרוץ של האויב. יצאתי עם הצי המופקד על ידי, לפגוש את האויב. – – הנסיון השני של היאפאנים לחסום את מבוא פורט-ארטור, היה לריק כנסיון הראשון, הודות להתנגדות הנמרצה מצד צבאות היבשה והים. מבוא החוף נשאר חפשי לגמרי.

* * *

נמל פורט ארתור ממעוף הציפור. The Tacoma Times, 20 February 1904. מקור: ויקישיתוף

תלגרמות של הצפירה.

(מאת האגנטורא הרוסית והאגנטורא המסחרית).

15 (28) מאֶרץ.

פטרבורג. התלגרמה שנתקבלה מאת הגינירל סמירנוב על שם הוד מלכותו הקיסר ממבצר פורט ארטור יום 14 לחדש מאֶרץ.

הננו מודיע בהכנעה להוד קיסריותו כי באור ל-14 מאֶרץ אחרי שקיעת הירח נסו היפונים לחסום את המוצא של הנמל, אשר למטרה זו שלחו עלינו ארבע אניות-שרפה בלוית פלוגה קטנה של אניות פחים. בערך השעה 2, ו15 דקים בלילה הכירו אניות המשמר והבטריות, כי אניות האויב הולכות וקרובות ותחלנה לירות עליהן באש. לפני אניות האש של האויב הלכו אניות הפחים ובמרחק נכָר מאחוריהן הלכו אניות גדולות ביותר אשר ירו אש על המבצר בעזרן בזה לפעולת אניות האש והפחים. אולם אניות האויב לא באו עד מבוא הנמל, כי אניות הפחים וגדודי הפרשים של היבשה השליכו עליהן באפן נמרץ חצים וכדורי אש. שתים מהן התנגשו באבנים שמתחת הר הזהב ואחת טבעה מאחורי השתים הראשונות אחרי שנעשו בה פרצים על ידי מוקשי אניות הפחים שלנו, והרביעית טבעה ג"כ בהפגשה בחרטום אנית קיטור יפונית אחרת שנטבעה עוד קודם. המוצא נשאר חפשי. על האניות הנטבעות נמצאו כלי נשק ממהרי לירות אשר בהם ירו היפונים אל אניות הפחים שלנו. מכל אניה שנטבעה הורידו סירה להציל את אנשי הצבא.

בערך השעה 4 בבקר הלכו מזה אניות הפחים של האויב והיריה פסקה. מפקד הצי האדמיראל מאקארוב יצא תכף באנית-משא אל מבוא הים, למען התבונן באניות הנטבעות של האויב. בשעה 5 בבוקר נראו מפאת דרומה של פורט-ארטור אניות פחים של האויב אשר הבטריות השליכו עליהן כדורי אש. בערך השעה 6 בבקר נראתה בקצה אפק השמים אֶסקדרת האויב. האסקדרה שלנו יצאה לקראתה. בשעה 1/2 6 התחילו הבטיריות לירות באש. ירית האניות והבטריות פסקה עד מהרה, יען כי האסקדרה היאפונית התחילה סוג אחור אל עבר דרומי-מזרחי בחפצה כפי הנראה להשתמט מן המלחמה. בערך השעה 10 בבקר נסתרה אסקדרת האויב מן העין בקצה האופק.

פטרבורג. (ס' ר'). תלגרמה מאת סגן רב החוב מאקאראוו באה מפורט-ארטור מיום אתמול על שם כבוד הדר מלכותו הקיר"ה לאמר:

בהכנעה גדולה הנני מודיע, כי האויב הלך לו, ועל כן שבתי אנכי עם הצי אל הנמל. אנית הטורפידין „סילני“ אשר עמדה בלילה על הסלעים מפאת התקלקל המכונה ע"י כדורי האויב, הורדה אח"כ בשלום ברוב חריצות אנשי הצבא אשר בה ותובא אל הנמל. המצביא הלייטיננט קריניצקי נפצע פצע קל בידו והוא לא עזב את משמרתו. באניות האויב אשר הטבעו למען סגור את הנמל נמצאו מכונות מפץ, אשר חוטיהן נקרעו ע"י אנשי חיל המתנדבים, אשר איזה מהם: הלייטיננט קידרוב הרביעי, אזאריעוו השלישי והמיטשמאן פילסודסקי, שנשלחו על ידי, באו באנית הקיטור ותיכף כאשר האניה עמדה פסקו את החוטים ויכבו את האש אשר היה יכול להאיר לאויב ולהראותו את מבוא הנמל. בבוקר נמצא בנמל מוקש צוף על פני המים ובו מכונת מפץ, ואולם הצליח בידנו להוציאו ולטהר את הנמל. האניות אשר הטביע האויב נבדקו והן לא ישנות, מכילות 2000 טון, והן מזוינות בכלי תותח של חלל לא רחב, ואני מציבם בבטיריאות להחזיק את אשן, וחלק מן האניות אקח לצרכי הנמל.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 63, 28 במרץ 1904, עמ' 3; מס' 64, 29 במרץ 1904, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s