מלחמה כבדה אצל האי ליסא – 1866

ידיעות ע"י הטעלעגראף.

[…]

פאריז .22 ביום אתמול היתה מלחמה כבדה בין עסטרייך ואיטליען על הים התכון אצל האי ליסא (Lissa). מספר אניות המלחמה של איטליען היה 22 ובתוכן היו שתים עשרה אניות מצופות בברזל עשת (פאנצערפרעגאטען) ומספר אניות המלחמה של עסטרייך היה עשרים. במשך המלחמה הגדולה נטבעה אניה אחת גדולה מאיטליען במצולות ים, ועוד אחת נשרפה ע"י כדורי עסטרייך, ואניות איטליען הוכרחו לעזוב מקום המערכה ולהמלט. המלחמה נמשכה שעות הרבה והאיטלקים הוכו מכה רבה. כזאת מודיע רב החובל של עסטרייך, ומצד איטליען לא נודע עוד דבר אדות המלחמה הזאת.


"המגיד", שנה עשירית, מס' 29, 25 ביולי 1866, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

קרב ליסה, איור ב- Harper's Weekly, September 1, 1866. מקור: ויקישיתוף

הליכות עולם.

[…]

והנה עברו ימים אחדים וכל ידיעה מחו"ל לא הגיעה אלינו. רק מיום 9/21 נודענו מווין בשם הממשלה כי ביום 20 יולי היתה מלחמה כבדה בים האדריאטיקי, אצל האי ליססא (אשר לאוסטריא בדלמציא). רב החובל לצי אדיר אוסטריא טעגעטטהאָף התיצב במערכה נגד כ"ג אניות איבה לאיטלינים, ובתוכם ציי איל (המנגחים כאילים, ווידדער), מפגיעים (אָפֿפֿענדאָרע) וי"ב אניות שריון קשקשים, ותהי המלחמה כבדה מאד, ואניות שריון של אוסטריא „פֿערדינאנד מאקס“ נקבה חור באנית שריון האיטליני עד כי טבעה בתהום. כן לא נמלט איש משתי אניות שריון אחרים לאיטלינים. ואנית אֵיבה „קאיזער“ האוסטריית מוקפה מארבע אניות שריון האיטלינים, החריבה את האחת מהן ותבריח את הנותרות, ובחפזון אבדו את תורנם, כ"ב חללים ופ"ב נפצעים. ואניות אוסטריא נשארו חוצץ כלם וכמעט לא קרם כל אסון. אחר שעות אחדות הבריחו ציי אוסטריא את ציות איטליא לפנות לפניהם עורף והנה דלקו אחריהן. באי ליססא לא נשאר אף פרסה מצבאות האויב.

[…]


"המליץ", שנה שישית, מס' 27, 26 ביולי 1866, עמ' 8. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

כל חדש תחת השמש

[…]

משתי אניות מלחמה האיטליאנים אשר מצאו להם קבר אצל אי-ליסא ובאו באש ובמים לא נותרה אף נשמה; זולת עשרים איש נמלטו ובאו האי הנ"ל על דרך פלא, והוא אחר אשר פרשו ידיהם לשחות חמש עשרה שעות רצופות. יוסף שליט.


"עברי אנכי", שנה שניה, מס' 28, 10 באוגוסט 1866, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s