ריב בריטניא עם ממשלת ארצות הברית – 1861

הליכות עולם.

שמי עולם המסחר עוד לא הטהרו, כי לא יוכלו המעמיקים עצה לדעת מראש אחרית דבר. שם יראו מכיני לקרב חיל ונשק, פה עושי סדרים חדשים במדינה להשיב חרב אל נדנה; חצרות המלכים ימתיקו סוד, יגלו טפח ויכסו טפחים; ע"כ אין חזון נפרץ במכתבי העתים, ומדי דבר אליהם יגונב ירימו ברעש קולם ואימתם תבעת כנעני ארץ.

גם בשבוע העבר קוי הטעלעגראף הפיצו פלצות בכל ערי המסחר באירופה ודבריהם הגיעו גם אלינו להחריד עד ארגיעה עושי מסחר וקנין, כי הקול נשמע כי תבוא בריטניא בריב את ממשלת ארצות הברית באמעריקא. וזה הדבר אשר נתן תואנה בפי מלאכי בלהות להחריד ארץ: המתפרצים מפני ממשלת הצפון שלחו ארבעה צירים לבריטניא וצרפת, לדבר אתם חרש בעסקיהם והמה ירדו ביום 7 נאָוועמבער באנית הרצים „טרענט“ אשר לבריטניא. ויהי כבואה ביום 8 נאוו. במיצר הסלעים על יד תעלת איי באהאמא העתיקה, ראתה ממרחק אנית איבה גדולה אשר נצבה מרחוק ולא פרשה נס דגלה. כאשר קרבה אל אנית המלחמה הרימה טרענט את דגלה, ותעש כן גם אנית המלחמה כמשפט, ובמרחק שמינית מיל ירתה אנית המלחמה כדור כלי מפץ על טרענט וברגע ההוא החליפה את דגלה ותוציא דגל אמעריקא. אחרי כן הוסיפה אנית אמעריקא לירות כדור ברזל כבד מאד מלא אבק שרפה והוא נקרע לרסיסים הרחק כמאה מעטטר מטרענט.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא 400px-trent_and_san_jacinto.jpg
אוניית הצי האמריקאי USS San Jacinto עוצרת את אוניית הדואר הבריטית Trent. איור בספר מ-1887. העתק: ויקישיתוף

רב החובל מטרענט „מאָיר“, קרא לרב החובל מהאניה השנית, וישאלהו: מה חפצו כי יעצור את אניתו בלכתה? ויענהו רב החובל כי ישלח תיכף סירת מלחים להשמיעהו רצונו, וגם מלא דברו כי שלח שני ראשי גדוד ואתם עשרה אנשים; המה באו אל כסוי האניה „טרענט“ וישאלו להראות להם את רשימת הנוסעים ולא אבו שמוע להם. סגן רב המלחים המצביא את אנשי החיל אשר נשלחו מאנית המלחמה (סאן-חאסינטאָ) הודיע אז, כי רב החובל וועלקס, אדוניו, השיג ידיעה ברורה כי הצירים: סלידעלל, מאסאָן, יוסטעס גם פערלאנד נמצאים על האניה „טרענט“ וע"כ יבקש כי ימסרו לידו. וימאנו רב החובל מאָיר ומחזיק התורן ווילליאמס – שר צבא בחיל הים אשר למלכת בריטניא וציר הרצים מריצי מכתבים (פאָסט) – לעשות חפצו ויתמרמרו נגדו ברוח אמיץ לאמר כי אין לממשלת ארצות הברית לקחת בחזקה את הבא לחסות בצל דגל בריטניא. הצירים אשר עמדו שמה אמרו גם המה כי בהיותם על אנית בריטניא, היא תגן עליהם באברותיה. או אז אמר הסגן: לפי הנראה, נחוץ לי עוד הפעם לבקש עזר מאנית המלחמה „ויתן אות בידו וישלח סאן-חאסינטאָ ברגע ההוא שלשה סירות מלחים ועליהם שלשים אנשי חיל וששים מלחים. ויצעק ווילליאמס מרה על העול הנעשה בידי האמעריקאנים לאמר: אנכי עומד על משמרתי בשם ממשלת בריטניא והנני מוסר מודעה כי לעון פלילי נחשב הדבר הזה בעיני ולפשע נגד משפטי העמים, והיא דרך שודדים בלב ים. ולו מצאנו און לנו כי עתה לא הרהבתם עוד בנפשכם לעשות נבלה כזאת“. אך חיל האמעריקנים באו וחרבות שלופות בימיניהם ויתפשו את הצירים ובחזקה הובילום לסאן-חאסינטאָ. האדון סלידעלל מצא נוחם בתקותו כי הדבר הזה יבוא לפני כס המלכים באירופה. אז אמרו האמעריקאנים כי יחסר להם צידה וישאו כי תתן להם „טרענט“ מזון לכלכל את השבויים. ויתן להם רב החובל מאָיר מכולת ובפירוש התנה כי ינהלו בלחם הזה את הצירים. אכן עוד לא נגמר הדבר כי אמר הסגן כי השיג פקודה לקחת את רב החובל מאָיר ואת הכתבים אשר אתו אל סאן-חאסינטאָ, ויחפוץ כי תקרב אנית בריטניא אליה. ויען רב החובל מאָיר: אתם תמצאוני, אם תבקשוני, שם מעבר השני לכסוי האניה“, ויחל ללכת אל ירכתי הספינה. כאשר ראה הסגן אומץ רוח החובל, קרא לאנשיו וירגיע את רב החובל מאָיר כי לא יוסיף נגוע בו לרעה. וישובו סירת המלחים לסאן-חאסינטאָ וטרענט הלך לדרכו. כתבי הצירים לא באו ביד האמעריקאנים ונשלחו לבריטניא על אנית הקיטור לא-פלאטא.

המקרה הזה עשה רושם גדול בעולם המסחר ומחיר שטרי המדינות ירד מאד ובכל הארץ יצאו קווי הטעלעגראף להשמיע חרדת כנעני תבל. בליווערפאָאָל עשו משתה – כמנהג בני בריטניא להועץ במסבת מרעים על כוס יין מלא – שם הוציאו את כל רוחם בשם העם ויחליטו פה אחד לפגוע בממשלת בריטניא לנקום נקמת כבודה. יודעי דת בבריטניא אומרים כי אנשי הברית חטאו חטאה גדולה לתפוש את הצירים חוסי בצל בריטניא וישימו כבוד בריטניא לכלמה. ומה"ע יאמינו כי לא תמחול ממשלת בריטניא עלבונה עד אשר תכפר ממשלת אמעריקא פניה לענוש בפומבי את עושי העול ולהוציא לחפשי את הצירים, אחרי אשר ישולם להם כל נזקיהם באין מגרעת ויבקשו סליחתם. וכה דברי המ"ע: הן רבו אניות בריטניא וצבאותיה במי אמעריקא ועשרת אלפים כלי תותח פיהם פתוחות, לבלע ולהשחית שמה ולהכחיד צי-אדיר אמעריקא מן הים, ואז תתיצבנה על המשמר בעיר החוף אשר לארצות הצפון, וכה ישימו קץ למלחמת בני אמעריקא. – לעומתם מכ"ע מנו-יאָרק יחליטו משפט כי צדקה נפש ממשלתם ויביאו לראיה להם דרכי בריטניא בענינים כאלה. ולפיהם יאתה תחלה לרב החובל מסאן-חאסינטאָ ונכון להוסיף על שכרו. – במה"ע „טימס“ נדפס מכתב שטנה (פראָטעסט) בטוב טעם ודעת. והוא יביא אותות ומופתים כי הרעו האמעריקאנים לעשות, כי המה אמרו מראש כי לא יחשבו את הריב הזה אשר ביניהם ובין אחיהם המתפרצים למערכות מלחמה, ובכן אך לשוא תבקש ממשלתם להשמש במשפטי מלחמה. וגם הצירים האלה לא אנשי צבא יבשה או חיל ימים הנמו, ופקידי מדינה לא ימנו במספר שבויי מלחמה. – ובכן נראה כי רק בזה נחלקו הדעות אם דין פקידי ממשלה כדין אנשי צבא. – כה גדל הרעש בשבוע החולף; אך עתה קמה סערה לדממה כי עפ"י ידיעות טעלעגראפיות מלונדון אשר באו לכנעני עירנו, לא תבואנה ממשלות בריטניא ואמעריקא בריב בסבת העול הנעשה לצירי המתפרצים על אנית בריטניא.


"המליץ", שנה שניה, מס' 10, 19 בדצמבר 1861, עמוד 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s