התנפלות היאפאנים על הצי הרוסי – 23 בפברואר 1904

בעולם המדיני.

ממקום המלחמה.

המרחק הרב של מקום המלחמה מאירופא גורם הרבה למיעוט ידיעות מדויקות משם ולאיחורן. לפאָרט-אַרטהור, למשל, אין עתה חבור דרך הים, כי אם דרך היבשה עם רוסיה, ויען שההנהגה הראשית של הצבא שם צריכה לשאת ולתת בתמידות עם ראש-המטות בפטרבורג, על כן אין מקבלים כלל טלגרמות פרטיות מפאָרט-אַרטהור, כי אם לעתים רחוקות. עתון צרפתי גדול, שיש לו סופר קבוע בפארט-אַרטהור, עוד לא קבל ממנו אף ידיעה אחת, ובכן על ארצות מערב אירופא לקבל ידיעות מהמזרח הרחוק רק דרך יפוניה וחינא. אכן יען שהטלגרמות נשלחות משם עתה רק דרך הכּבּל המונח בים – מחירן יקר, ומלה אחת עולה כמעט לרובל אחד. כמובן בתנאים כאלה אין כל עתון יכול להוציא הרבה על טלגרמות ורק העתונים האנגלים אינם חסים על ממונם ובכל יום מגיעות  להם טלגרמות רבות.

יש להעיר, כי  מפני ריחוק המקום וכמו כן מפני הסודות, אשר הנלחמים מקפידים עתה עליהם בעת העברת הצבא והכנתו למלחמת תנופה ואולי גם מפני השפעה חיצונית, יש אשר מן המזרח תבאנה אל המערב טלגרמות משובשות או מוגזמות, ובאופן כזה מבשרים עתונים אנגלים לפעמים ע"ד נצחונות מזויפים של היאפונים, והעתונים הצרפתים – על-אדות מפלות מזויפות של האחרונים. הנה למשל, היום מציין העתון „נאָוואָע וורעמיא“, כי בהעתונים האנגלים נדפסו ידיעות רעות, שאין להאמין באמתותן, בדבר התנפלות חדשה של הצי היאפוני, וכליון חרוץ, שעשו היאפונים בשבוע זה בהצי הרוסי בפארט-ארטהור, והוא: שהשקיעו את רוב האניות הרוסיות בים והנשארות לקחו שבי. והנה מהטלגרמות, שנתפרסמו בשבוע זה בהעתונים הרוסים, נראה רק שביום 1 פעברואר חדרו שתי אניות יפוניות לחוף פארט-ארטהור והשליכו פחים ומהם סבלה נזק רק האניה החוזרת „בָאיאַרין“. היום נדפסה טלגרמה בעתון „רוס“ מפארט-ארטהור ושם נאמר בקיצור, כי „יום האתמול עבר במנוחה, אף כי משם היה נראה הצי היאפוני השט הנה והנה, העיר נתרוקנה ונשארו רק אנשי הצבא ומעט אנשים פרטים מן הגברים“. האסון הנורא, אשר על אודותיו הודיעו העתונים האנגלים, לא נזכר בהטלגרמה. יש רק להתפלא על עזותם של היאפונים, אשר כפי הנראה מהידיעה הנ"ל אינם יראים מגשת קרוב אל חוף פאָרט-ארטהור למרות האניות הענקיות של רוסיה העומדות אצלו לחסום את הדרך בפני אורחים בלתי-קרואים כאלה.

ידיעות מפורטות ישנן עתה בהעתונים הרוסים רק ע"ד שתי המלחמות, שהיו תיכף אחרי הפסק החבור הדיפלומאטי עוד ביום 27 ינואר העבר. העתון „פעטערבורגסקיא וויעדאמאסטי“ מציין, כי ההתנפלות הראשונה על הצי הרוסי אצל פארט-ארטהור נעשתה לא ע"י אניות-פחים מצויות, כי אם ע"י האניות הנודעות בשם „משחיתות“. אלה התקרבו להאניות הרוסיות במספר עשר ובמרחק 200 קומות (סאז'ען) השליכה כל אחת שני פחים. הפחים היאפוניים ממולאים בחומר מפוצץ ממין חדש, שהם המציאו בעצמם, ולכל פח יש סכינים חדים מאד לנתק את החבלים או את השרשרות של האניה, היכולים להיות לו למפגע. האש, שהמטירו האניות הרוסיות, גרם ל„המשחיתות“ היאפוניות רק הפסד קטן. אלה בהשליכן את הפחים הפכו את פניהן לשוב אל הים. אחריהן רדפו אניות-הפחים הרוסיות, אבל לא השיגו אותן. ה„משחיתות“ שיצאו לדאלני שבו ריקם, כי לא מצאו שם אניות רוסיה.

בנוגע להמלחמה השניה באותו יום של אניות יפוניה עם האניה הקאַנונערית „קאָרעעץ“ (אשר לפי דברי יפוניה יצאה ממנה היריה הראשונה בעת שפגשה זאת באניות יפוניות נושאות אנשי צבא הורידם אל היבשה בקורעיא) והאניה החוזרת ממדרגה ראשונה „וואַריאַג“ אצל החוף הקורעאי טשעמולפא – מודיע ה„נאוואע וורעמיא“ בשם הגנרל האמעריקאני אַללען, שהתבונן אל שרידי האניה „וואריאג“ אחרי המלחמה, כי האניה נעשתה ככברה מכדורי כלי-תותח המכונתיים, שהמטירו עליה אניות יפוניה. כמו כן שני רמונים גדולים של כלי-התותח הכבדים עשו שני פרצים בחלק התחתון של האניה. רמון אחד שבר לרסיסים את מכסה האניה. אין להתפלא עוד שמהאניה הקאַנאנערית „קארעיעץ“, שלא היתה חזקה כהענק „וואַריאַג“, לא נשאר כל שריד. לפי דברי העתון הנזכר לא חפצו רבי-החובלים של שתי האניות האלה למסור את אניותיהם בידי האויב וע"כ החליטו לפרוץ להם דרך בחזקה, אכן האויב גבר מהם. רבים מהמלחים נצולו, כידוע מהטלגרמות.

בנוגע להתנפלות של היאפאנים השניה על אניות-רוסיה בפארט-ארטור ביום 1 פעברואר כפי שהודיעו הטלגרמות – עלינו לחכות לפרטים, שיתפרסמו ב"ס בקרוב.


"הזמן", שנה שניה, מס' 29, 23 בפברואר 1904, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s