מעניני המלחמה – 24 בפברואר 1904

מעניני המלחמה.

מטאקיא מודיעים להעתון „שטאנדארד“ כי לפי דברי שרי הצבא הנפצעים היאפוניים אשר שבו לסאסעבא, ירה הצי היאפוני בעת היריה אצל פארט־ארטהור מכלי תותח מהטפוס בעל שמונה אצבעות (בחלל הפה), ובמרחק 7,000 מעטר. כדורי היריות של הצי הרוסי עברו לרוב למרחוק מן המטרה והלאה, אך הכדורים מכלי התותח אשר על סוללות החוף הגיעו אל הצי, אם כי לא הסבו לו קלקול גדול. האניה-החוזרת היאפונית „איוואטע“ (9,750 טאן) קבלה קלקול אך מעט הערך.

העתון „Daili Mail“ מודיע איך עלה להיפונים להודע אודות מקום עמדת הצי הרוסי אל פארט-ארטהור. קבוצת האניות היאפאניות בשימה פניה ביום 26 יאנואר לפארט-ארטהור לא ידעה בברור את מקום עמדת הצי הרוסי אם בפארט-ארטהור או בצ'עמולפא, ורק במרחק חמשים פרסאות מפארט-ארטהור עלה להיאפאנים לעצור טלגרמה רוסית שנשלחה מפארט-ארטהור על ידי הטלגרף בלי-חוטים, ובה נמצא כתוב המלה „אסקאלד“. עפ"י המלה הזאת הבינו היאפאנים, כי הצי הרוסי נמצא בפארט-ארטהור.

[…]

בעתון „פעטערבורגער העראָלד“ אנו קוראים:

סופר העתון „מארנינג לידער“ מודיע כדברים האלה: קבלתי ידיעה רשמית, כי מחר ביום 5–18 פברואר תחל השתערות היפונים בכחות רבים מול פארט-ארטור מצד היבשה. היאפונים יורידו מאת אלף איש אל היבשה מצד מזרח בקרבת דאלני. הצבא הזה יתאים פעולתו עם פעולת צבא אחר, שירד אל היבשה מצד מערבת של רצועת-היבשה, אשר במקום ההוא. באופן כזה אומרים היאפונים לסגור את הדרך מפארט-ארטהור ולשים עליה אח"כ מצור. ההתנפלות השניה של אניות-פחים היאפוניות על האניות הרוסיות בפארט-אטור באור ליום 1–14 פעברואר היתה רק דימונסטראציה כדי להכין את שתי היציאות הגדולות אל היבשה הנזכרות למעלה.

– –

העתון „רוס“ מודיע, כי קבוצת האניות תחת פקידות האדמיראל וירעניוס, אשר היתה נמצאת קרוב להודו בדרכה אל המזרח הרחוק – קבלה עתה פקודה שלא תעשה עוד את דרכה שמה, כי אם שתשוב חזרה. כידוע עשה הצי היאפוני הכנות לארוב להאניות האלה, אשר תעודתן היתה להכנס לפאָרט-ארטהור ולחזק את כחות רוסיה שמה. כמו כן האניה הקאנונערית הרוסית „מאנדז'ור“ הנמצאת בחוף חינאי שאנחאי ואשר אניה חוזרת יאפונית אורבת לה – הודיעה עתה, לפי דברי העתון „רוס“, להציר היאפוני שם במעמד הציר הרוסי פאוולאוו, שבא שמה מקורעיא, כי לא תצא כל ימי המלחמה מן החוף החינאי הנייטראלי וכי לפי שעה נכונה היא לפרוק את כלי-התותח אשר עליה. הנה כי כן חושבים, כי האניה החוזרת היאפונית תחדול מארוב לה ומדרוש את יציאתה מהחוף הנייטראלי. לפי דברי ה„נאוואע וורעמיא“ יצא הקול, כי האניה הרוסית הנזכרת תמכר לצרפת, למען לא תפול בידי היפונים.


"הזמן", שנה שניה, מס' 30, 24 בפברואר 1904, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s