קרב טשימולפא – 23 בפברואר 1904

תלגרמות של הצפירה.

(מאת האגנטורא הרוסית והאגנטורא המסחרית).

המלחמה

פטרבורג. תלגרמה באה משאנחיי מאת יועץ הממשלה בפועל פאוולאוו מיום 5 (18) פעב' לאמר: בבואי לשאנחיי באניה הצרפתית „גידון“, הנני ממהר להודיע על אדות הקורות אותי בימים האחרונים לשבתי על חצי האי קוריאה לאמר: ביום 26 יאנ', מפאת הפסק החבור התלגרפי ומפאת ההכנות למלחמה מצד היאפאנים גמרתי אומר לשלוח את הסירה „קאָרעעץ“, אשר עמדה בטשימולפא עם הפוסטה לפורט-ארטור, ואתן פקודה לאנית המרוץ „וואריאג“ להיות נכונה לכל צרה של תבוא. בשעה 4 אחרי הצהרים יצאה „קאראץ“ מן הנמל טשימולפא לתור את הגליל ותפגש באסכדרה יאפאנית של שש אניות-מרוץ גדולות ושמונה אניות טורפידין. אחת אניות-המרוץ החלה רדוף אחרי „קארעעץ“ ובעת ההיא הכתירוה אניות הטורפידין ותשלכנה אל מולה שלש טורפידין, אשר לא החטיאו את מטרתם. „קארעעץ“ לא ירה אבל שב אל הנמל ויעמד על עגנו. בלילה עלו מאניות המטען היאפאניות כשלשת אלפי איש צבא, אשר רובם שמו פעמיהם תכף לדרך לסיאול ויכבשו את העיר. שלטון פקידות קוריאה וגם אנשי הצבא הקוריאים לא עשו מאומה.

"ואריאג" ו"קורייץ" במפרץ צֶ'מוּלפּוֹ, 9 בפברואר 1904. צילום: William Alexander Marshall. מקור: ויקישיתוף

ליום המחרת קבל שר האניה „וואריאג“ הודעה רשמית מאת רב החובל היאפאני על אדות התחלת המלחמה, וידרוש מאתו לעזוב את החוף עד הצהרים, ואם לא – תגיח על האניה כל האסכדרה היאפאנית. ובעת ההיא קבלו שרי האניות היאפאניות פקודה מאת רב החובל ההוא, להתרחק מן החוף עד השעה 4 אחרי הצהרים, אם לא תצאנה משם אניות רוסיא. שר האניה „וואריאג“ קבל את האזהרה, ויחד עם „קארעעץ“ יצאו מן הנמל. אז נתנו היאפאנים אותות, כי דורשים הם מאת שתי האניות הרוסיות להכנע, ויהי כאשר לא קבלו מענה ויחלו להשליך כדורי אש מכל האסכדרה שלהם. אחרי המלחמה, אשר בה נעשה פרץ באניה „וואריאג“ על ידי הטורפידין של האויב שבו אניותינו אל הנמל לתקן את בדקן, ושר וואריאג, אחרי הכירו לדעת, כי לא במהרה יוכל הדבר להעשות ומבלי חפצו שתפולנה האניות ביד האויב, גמר אומר להטביע בעצמו את שתי האניות הרוסיות בים, ויעבר את הפצועים ואת שאר אנשי האניות אל אניות-המרוץ הצרפתיות, האנגליות והאיטלקיות, אשר קבלום בחפץ לבב. יחד עם זאת נשרפה ונטבעה בידי החובלים בעצמם האניה הרוסית „סונגארי“ שבאה ביום שלפני זה אל הנמל.

אדמירל סוֹטוֹקיצ'י אוּריאוּ, 1913. מקור: ויקישיתוף

מצד היאפאנים לקחו חבל במלחמת אניות המרוץ: „אסאמא“, „נאניבה“, „טאקאטשימא“, „טשעדו“, „אקאשי“, „נעטאקי“. נודע בבירור, כי ביריות מן אניותינו נטבעה אחת אניות הטורפידין היאפאניות, ומלבד זאת הוכרחה האניה „אסאמא“ לחדול מירות, כי נשחתה. עפ"י הידיעות שבאו אחרי כן לפנות ערב נטבעה האניה „טאקאטשימה“, ולפנות בוקר הורדו מאנית-מרוץ יאפאניות בנמל אסאגי כשמונים יאפאנים פצועים והרוגים להוליכם ליאפאן. אמץ רוחם וגבורתם של אנשי אניותינו במלחמה הזאת הפליאו את בני הנכר ויעוררו בקרבם רגשי השתתפות.

בערב ההוא דרש ציר יאפאן ראיון אצל קיסר קוריאה וגם נתקבל ויודיע כי מן הוא והלאה תעמוד קוריאה תחת שלטון יאפאן, ואם יתנגד הקיסר לדבר זה יכבשו צבאות יאפאן את ארמונו. כל הודעה מוקדמת לא נמסרה ע"י צירי יאפאן לממלכות אחרות ע"ד הפסק החבור הדיפלומטי ועל אדות החלטתה להפריע את מצב הבינים של קוריאה.

קפיטן וְסֶבוֹלוֹד רוּדְנְיֶב, מפקד הסיירת־הממוגנת הרוסית "ואריאג". מקור: ויקישיתוף

[…]

פורט-ארטור. האניה „סונגארי“ של חברת מסה"ב החינאית, אשר באה לטשימולפא ביום 8 לח"ז נשרפה ונטבעה בים ע"י אנשיה, לבלתי נפלה ביד היאפאנים.

לונדון. הדין וחשבון הצרפתי האופיצילי בדבר המלחמה בטשימולפא, ששם נאמר, כי רבי החובלים באניות האנגליות קראו תגר על החלטת היאפאנים לירות אל העיר טשימולפא אם האניות „וואריאגל“ ו„קאָאעיעץ“ לא תצאינה אל הים, הדין והחשבון הזה עורר משא ומתן נמרץ בלונדון. בשלטון הים פה אומרים, כי האדמיראלים היאפאנים עברו על משפטי העמים. מפקד האניה האנגלית היה עושה שלא כהוגן אלו לא קרא תגר על המזמה להמטיר כדורים על החלק הבינוני של העיר.

[…]

פארט-ארטור. הודעת לשכת רייטר ע"ד התנפלות אניות הטורפידין היאפאניות בבקר יום 31 יאנואר (13 פבר') וע"ד השחת אנית-רוגל – היא שקר בדוי. את השמועות האלה מפיצה יאפאן, למען הוסיף אמץ-רוח לציה. הידיעה האחת הנכונה היא ע"ד סערת השלג. כל עמל הטורפידין היאפאניות היה לריק.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 35, 23 בפברואר 1904, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s