גבורתה הנמרצה של „רעטוויזאן“ – 26 בפברואר 1904

טלגרמות

מהגנרל-אדיוטנט אלעקסעיעוו על שם הוד-מלכותו

מיום 11 פברואר 1904

I.

בהכנעת-אמון הנני מודיע להוד-מלכותו ע"ד הידיעה שקבלתי זה עתה: בלילה נסו היאפאנים לחסם את הדרך לפארט-ארטהור באניות-סוחר, שהשתערו על „רעטוויזאן“. הנסיון לא עלה יפה: שתי האניות נפרצו ע"י כדורי-תותח והן שוכבות על החף לליד הר-הזהב וחצי-האי-הנמרי. אבדן בצבאנו אין. הנני מחכה לפרטים ממפקד-הצי.

II.

בתור נוספות לטלגרמה מיום 11 בפברואר הנני מודיע בהכנעת-אמון הוד מלכותו כדברים האלה: בליל 11 פברואר משעה 2 וארבעים וחמשה רגעים אחרי חצות עד אור הבקר נסה האויב להתנפל על „רעטוויזאן“ באניות-פחים רבת, וכמו כן – להטביע במעבר המפרץ אניות-קיטור גדולות מלאות חמרי-שרפה. „רעטוויזאן“ הרגיש ראשונה באניות-הפחים וימטר עליהן יחד עם סוללות החף אש חזקה. היריה הזאת השחיתה בקרבת המעבר שתי אניות-קיטור, אשר כוננו ישר אל „רעטוויזאן“, ומהן נהדפה האחת אל הסלעים מתחת למשואה של חצי-האי-הנמרי והשנית – טבעה מול הר-הזהב. היריה אל אניות-הפחים נמשכה עד אור הבקר, שאז נראו בנמל ארבע אניות-קיטור נשחתות ושמונה אניות-פחים, אשר התנהגו בכבדות אל מקום מעמד הספינות, אשר חכו להן בתוך הים. החיל של אניות-הקיטור, אשר נמלט בסירות, טבעו ואולי נצול ע"י אניות-הפחים של האויב. עתה תרים את החפים; המעבר חפשי. אי־הצלחתו הגמורה של נסיון האויב באה הודות ליריתו החזקה של „רעטוויזאן“. אנית-הקיטור עודנה בוערת. בקרבת הנמל נראו מוקשי-נפץ צפים. מרחוק נראו אניות האויב בשתי קבוצות. הנני משיב את שלש האניות-החוזרות שיצאו לרדף אחרי האויב למען תנקינה את הנמל ממוקשי-הנפץ הצפים.


"הזמן", שנה שנייה, מס' 32, 26 בפברואר 1904, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

אוניית המערכה הרוסית Retvizan, שנה: 1902. מקור: ויקישיתוף

תלגרמות של הצפירה.

(מאת האגנטורא הרוסית והאגנטורא המסחרית).

[…]

המלחמה.

פורט-ארטור. בעת המלחמה האחרונה אצל פורט-ארטור הוכו היאפאנים מכה גדולה. הצי הרוסי הטביע ארבע אניות מלחמה יאפאניות ושתי אניות טורפידיות. במלחמה זו השתתפה גם האניה „רעטוויזאן“ אשר נתקלקלה בעת אשר התנפל הצי היאפני פתאם על האסכדרה הרוסית בלילה אצל פורט-ארטור.

[…]

פטרבורג. תלגרמא מאת הגיניראל אדיוטנט אלעקסייעוו על שם כבוד הדר מלכותו מיום 11 פברואר.

בכל רגשי הכנעה הנני מודיע לכבוד הדר מלכותך את הידיעה שבאה ברגע זה, כי בלילה התאמצו היאפונים לחסום את המבוא לנמל פארט-ארטור ע"י אניות-סוחר שנשלחו לקראת „רעטוויזאן“. הנסיון לא הצליח. שתי אניות-הקטור נשברו ע"י כדורים והן מונחות על החוף ליד „הר הזהב“ וחצי האי הטיגרי. אבדות אין. לפרטים הנני מחכה מאת המפקד לפי שעה את הצי.

מלחמה ליד פארט ארטור.

פטרבורג (הס' הר'). תלגרמא מאת הגינירל אדיוטנט אלעקסייעוו על שם כבוד הדר מלכותו מיום 11 פעברואר 1904:

כמלואים אל התלגרמא מיום 11 פברואר הנני מודיע עוד בהכנעה לכבוד הדר מלכותך את הדברים הבאים להלן:

ביום 11 פעברואר משעה 2 עם 45 מינוט עד אור הבוקר התאמץ האויב להתנפל על „רעטוויזאן“ על ידי הרבה סירות-פחים ולהטביע במבוא הנמל אנית-קטור גדולה עם חומר בוער.

כאשר גלתה אנית „רעטוויזאן“ את אניות-הפחים ותחל להמטיר עליהן אשר עזה, בסיוע הבטריות של המבצר, השחיתה „רעטוויזאן“ בקרבת המבוא שתי אניות-קטור שהלכו ישר לקראתה, והאחת מהן נזרקה אל הסלעים אשר ליד פנס-המאור של חצי האי הטיגראָווי, והשניה טבעה אצל „הר הזהב“.

היריה אל אניות הפחים ארכה עד אור הבוקר, ואז נגלו בנמל בסך-הכל ארבע אניות-קטור אבודות ושמונה אניות פחים המתרחקות בלאט, שהלכו אל האניות אשר חכו להן בים. מלחי האניות, שנמלטו אל סירות הצלה טבעו קצתם, ויוכל היות כי אניות-הפחים של האויב לקחום אתן.

עתה נעשית בדיקה בחופים. המעבר בנמל נקי.

דבר הפרע כלה מחשבת האויב הנני מיחס לגבורתה הנמרצה של „רעטוויזאן“ להדוף את האויב ולהמטיר עליו אש אבדון.

אנית הקטור בוערת עוד עתה. בנמל נגלו פחים צפים על המים. במרחבי האופק נראה האויב המחזיק מעמד בשתי פלוגות אניות. הנני משיב שלש אניות-מרוץ שנשלחו לרדוף אחרי האויב, למען תנקינה בראשונה את הנמל מן הפחים הצפים.

פטרבורג (הסוכנות הרוסית). מאת המיניסטריום לעניני החוץ. ממשלת רוסיא שלחה לממשלת בריטניא תודה מקרב לב, על ההשתתפות של אנית-המרוץ האנגלית „טאלבאָט“ בהצלת אנשי אניות המלחמה הרוסית, „וואריאג“ ו„קארעיעץ“ בטשימולפא.

[…]


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 38, 26 בפברואר 1904, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s