פרטי ההתנגשות שהיתה בפורט ארטור – 25 בפברואר 1904

עניני המלחמה.

בעתון „דיילי מייל“, מספר עד ראיה ע"ד פרטי ההתנגשות, שהיתה בפורט ארטור כדברים האלה: ביום ג' בבקר באה ידיעה מדלני, כי הצי היפוני הולך וקרב לפורט-ארטור במצב ערוך למלחמה. בשעה 11 קודם הצהרים נראה הצי מגובה החוף. בצי הזה נמצאו חמש עשרה אניות: שש אניות מלחמה, שש אניות סובבות ממדרגה הראשונה ושלש – ממדרגה השניה. האניות התקרבו בשלש מערכות. תחת יד הרוסים היו שלש עשרה אניות גדולות לבד האניות שנזקו בלילה. האניות האלה היו תחת הנהלתם של האדמירל שטארק והקונטר אדמירל הנסיך אוכטומסקי. הצי הרוסי עמד לפני החוף, מצב המים היה נמוך.

ההתנגשות החלה ביריות מהבטריות הכבדות של החוף, והעשן כסה את האויר, אשר גם בלא זה היה ערפַּלי. וכן אי אפשר היה לראות את הפרטים ברגע ההתנגשות, בכל זאת ראיתי הרבה כפי שעלה בידי, יען כי עמדתי במרומי החוף מנגד למקום המלחמה. מקום מצבי לא היה בטוב מאד, כי בקרבתי נתפוצצו שני כדורי גראנאט, ועשרים כדורים נפלו בעיר מהחוף המערבי, ששם עמדו תחת דגל נייטרלי על העוגן אניות ממשלות אחרות.

כאשר החלה ההתנגשות ברחו כל התושבים מהעיר הישנה על הגבעה להסתר שם. כאשר נשמע הרעם הראשון של כלי התותח, נתפוצץ כדור בן 12 אצבעות בעיר. הרחובות נתרוקנו, ועל הסדר פקחו השוטרים. לא שדדו ולא חמסו כמו שעושים בעת הבהלה, וגם הילדים והנשים לא הראו אותות בהלה לפי הערך.

הסיירת הממוגנת הרוסית Novik. מקור: ויקישיתוף

בין כה והצי היפוני התקרב לאט לצד המערבי והתחילו לירות כאשר נמצאו במרחק 4 פרסאות הים מהצי הרוסי, אשר עמד אז רחוק מהחוף כשני פרסאות. המלחמה היתה נוראה ע"י היריות מכלי התותח הכבדים. אנכי מניתי יותר מן 300 יריות כאלה, אבל מעט היה מספר הכדורים שקלעו אל המטרה. אניה סובבת רוסית „נאוויק“ רדפה אחרי אניה יפונית קטנה ותטביע אותה. האניה „נאוויק“ נפגעה אח"ז ע"י כדור האויב בחלק התחתון, ובכל זאת עלה בידה לשוב אל החוף, האדמירל שטארק ציוה לתלות על אניתו נס עם הכתב „טוב מאד“ ומכל האניות נשמעו קולות „הוררא!“


"הצפה" (ורשה), שנה שניה, מס' 338, 25 בפברואר 1904, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

[ההתנגשות ארעה ב-9 בפברואר 1904]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s