הרופא היהודי של אנית הוד מלכותו "ואנאדיס" – 1878

שוועדן.

[…]

ביום וי"ו בשבוע העבר באה הנה שמועה לא טובה והשומעים דבר הרע הזה ויתאבלו. אל הצי-ווילדעפארטענסענט באה ההודעה שביום 20 דעצעמבער מת על אניות המלכות Vanadis הרופא דאקטאר פהיליף אלפהאנז הירש בחוף האי ס"ט טהאמאס בוועסטאינדיען. כאשר מת האיש הפנוי, אשר עוד לא הגיע לשנת שלושים לשני חייו, שלח הקאמאנדאנט להיהודים היושבים בס"ט טהאמאס להוביל את הנפטר לקברת ישראל, ובאו ששה אנשים מהחברה דשם ועשו חסד עם המת והוליכו אותו אל היבשה. הבעלי מלחמה תחת פקודת האפיצירע לוו את המת בתוך ארבע אניות ובראשם המוזיקכאר מהפרעגאטטע וואנאדיס. בעת אשר בא המת אל חוף הים ליבשה ירו מהפרעגאטטע תשעה זאלוטשיססע והרופא נקבר בכבוד גדול.

הפריגטה השבדית "ואנאדיס" ליד האי ג'לואיט, 1884. ציור מאת Jacob Hägg. המקור: ויקישיתוף

היהודים דשם כתבו אגרת ארוכה להאב של הנפטר, והוא מאנשי נכבדים בקהלתנו וגם שלחו ההודעה על פטירת המת בתמונת אגרת מכותרת בקו שחור בלשון ענגליש. ואלה דברי הפרטים על הנפטר אשר היה אחד מתלמידי ואשר היה תפארת אביו. הוא נולד פה בשנת 1848, והיה שטודענט בשנת 1867, בשנת 1875 עשה הוא מעדיצינישעס קאנדידאטסעקסאמען ומחדש אקטאבער והלאה היה רופא באניה הנזכרה. חידוש הוא שהאיש הזה חפץ להיות רופא בהאניה Blenda אשר הלכה להאריענט וכעת היא נמצאת לפני קאנסטאנטינאפעל, אבל חפצו לא נמלא; אבל גם על האניה הזאת מת הרופא בלב הים, וגויתו הורדה אל תהום הים, כי הוא מת ר"ל במחלת הטיפהוס. הדאקטאר הירש מת מחמת חולשת הגוף (איבעראנשטרעננונג) כי סער הים היה כחמשה עשר ימים ורבים מהבעלי מלחמה היו חולים (זעעקראנק) וד' הירש ג"כ נחלה וכלה כוחותיו עד שלא נשאר בו כח לחיות. עוד יום לפני מותו כתב אל אביו ביד חלושה דברי ניחומים.

ואם גם הצער הוא גדול ורבו יגון ואנחה, בכ"ז בזה שמחנו בראותנו שגם בארץ הרחוקה נמצאים אחינו בני ישראל גומלי חסד של אמת. כבוד והדר להיהודים בס"ט טהאמאס, וכאשר ינוחו מעט האב ושארי האבלים מתוגות נפשם ישיבו כהוגן על המכתב מאת היהודים בס"ט טהאמאס, ועל הנפטר נאמר: תנוח על משכבך בשלום ונשמתך תצב"ה.

Lewysohn.


"המגיד", שנה עשרים ושתיים, מס' 8, 20 בפברואר 1878, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s