אניות הקיטור – 1861

אניות־הקיטור (דאמפפשיף)

אם מעגלי הברזל יעברו פני תבל לארכה ולרחבה לאניות הקיטור יתר שאת: באשר יתנו בים דרך ובמים עזה נתיבה. רכב הברזל אך על מעגלי הברזל יעבור ולא יטה ימין או שמאל; אולם האניות יעברו דרך לא עבר בו איש, ולא דרכה בו רגל אנוש ואל כל עבר יטו צעדיהם!

ולא לבד אך התכונות האלו להם, כי גם ימהרו יחישו מעשיהם; ותחת אשר עד כה עברו ירחים, חלפו שנים עד הגיעה האניה אל מחוז חפצה, עתה האניה בקטור תמהר ללכת ובימים אחדים תבא המטרה!

ענגלאנד, רבתי בגוים, תפרוש מטות כנפי מסחרה עד קצוי הארץ, ולאיים רחוקים תשלח אניותיה לקחת מזמרת הארץ ולהביאם אל ארצות אייראפא למען גם יושביה יאכלו מטוב הארצות הרחוקות האלה. וממי כל אלה לה? מיד מי כל העושר והכבוד לבריטאניה אשר מרוב אשרה והצלחתה היתה לנס גוים ותטע מטע-נעים, מטע הציוויליזאציאן, בין הפראים ועובדי האלילים, אם לא מאניות הקטור המפילים פחדם ואימתם על שוכני האיים הרחוקים האלה!

ועתה ידידי הקורא אם תאבה לדעת הליכת האניה ועל מה אדניו הטבעו הבט בציורים ותבין לך:

כמו ברכב הברזל ככה גם לאנית הקיטור יש פארור גדול מלא מים ותחתיו תבער אש למען יהפכו המים לקיטור וכל שאר הכלים לשניהם אחד המה! אפס להאניה עוד בהאופן (7) רחת (שויפעל) אחת או שתים, וגם לפעמים ירבה מספרים לפי ערך כובד האניה – ומחוץ יתראה לעינינו כהציור ג'.

איור נלווה לרשימה בעיתון "הציר".

"הציר", שנה ראשונה, מס' 2, 8 בנובמבר 1861, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s