עוזר הקאפיטאן סרב להציל את נוסעי האניה הנטבעת – 1879

דברי הימים.

[…]

סאמארא. נוסע אחד מודיע במכתב עתי הסאַמאַרי, אשר עיניו ראו ולא זר, כדברים האלה: „ביום השלישי לירח יוני בנסעי מעיר סיזראן לעיר סאמארא על אנית הקיטור „לעטוצי“ מהחבורה „סאמאָליעט“, חמש וויארסט למעלה מהמקום אשר שם יבנה ויכונן גשר על הוואָלגא, פגשנו אני-שיט ריקה בלי אנשים, וכעבור עוד מעט פגשנו עוד אני-שיט אחרת גם כן בלי אנשים, ואחר ראינו מרחוק אנית סוחר (באַרקע) טובעת עם כל משאה אשר עליה, ואחרי אשר קרבה אניתנו יותר, ראינו על אניה הנטבעת בערך שלשים אנשים עומדים באגודה אחת ומראים אותות למנהיג האנית הקיטור, כי יחוש לעזרתם בעוד אשר המים הזידונים לא נגעו בם רעה; על אנית הקיטור עמד אז למנהיג עוזר הקאפיאטן, ובקר רוחו עשה עצמו כלא רואה ויאחז דרכו הלאה.

בין כה וכה נגשה אניתנו אל אניה הנטבעה רק כמאה או כמאה וחמשים סאַזען, ולדאבון נפשנו ראינו עין בעין איך האומללים כורעים על ברכיהם בגלוי הראש מתחננים לעזר בצר, אך עוזר הקאפיטאן הקשיח לבבו, ויאטם גם אזנו מלשמוע בקול כל הנוסעים אשר קראו אחריו מלא וגם התלוננו עליו. וכבוא האניה רק כחמש וויארסט מעיר סאמארא הבין עוזר הקאפיטאן כי רעה נגד פניו, ויתנכל לכסות במשאון מעשיו ומזימותיו, בבואו אל נוסעי האניה ובידו שטר האמנה (אקט) ובו כתוב כי בשום אופן לא היה ביכלתו לעזור להאומללים, ואף אם לו אזר שארית כחו גם אז לא הועיל לו מאומה כי רוח חזק נשב אז, ויבקש מהנוסעים כי יחתמו ידם על שטר האמנתו לקיים את דבריו; אפס הנוסעים לא די כי לא קימו ואשרו את השטר, כי גם חרפו וגדפו אותו מדוע לא החל כל מאומה לנסות ולהוביל האניה קרוב אליהם, אחרי כי ראה אשר אפסה מעמם כל עצה ותושיה בלתי לרדת חיים במי מצולה, כי אניותם השיט נפרדו מאתם וכי סער חזק וקר נשב בם וגשם נתך על האומללים להוסיף מכאוב על מכאובם. את אשר נעשה בהאומללים לא אדע“.

עד כאן  לשון של מכתב עתי הסאמארי, וכן גם שמעתי ביום 3 יוני מפי איש מיודעי אשר גם הוא היה מהנוסעים על האניה לעטוצי, אך לא האמנתי למשמע אזני כי ימצא איש אביר לב כזה, ובטח ידע מראש כי מרה תהי אחריתו וכי יבוא על שכרו, כאשר שמעתי פה אשר כבר שמו עליו שוטרי העיר משמר עד אשר יחקר וידרש הדבר, ויען כי בטח יתפרסם הדבר ע"י מ"ע הגדולים בארצנו, אמרתי למה יגרע חלק קוראי הצפירה מהם.

בן ציון דאווידזאָהן.


"הצפירה", שנה שישית, מס' 25, 8 ביולי 1879, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s