אבידות חינא בפוּ־טשוּ – 1884

הליכות עולם

[…]

יקר לחינא מחיר הנצחון הראשון שהיה להצרפתים על הנהר מין יתר הרבה מהעונש אשר הושת עליה בראשונה. לפי הידיעה שבאה משאנחאי נפלו מחיל חינא ארבעת אלפים איש, אלף מהם הומתו ושלשת אלפים נפצעו בעוד אשר מהצרפתים נעדרו רק שלשים וששה, ששה מהם נפלו חלל ויתרם נפצעו. אבל במה נחשב אבדן נפשות בארץ מלאה אדם כמוה נגד אבדן אניותיה וכלי מלחמה ובית נשקה!

על עשרים ואחת אניותיה שנפצו ונשקעו, נמצאו חמשים ושמונה כלי תותח מן המובחרים שבעולם. על אחת מהן, היא האניה יאנג-סו, הראו גם החינים גבורתם בירותם ממנו זמן רב על אניות האויב, לאחרונה שלחו הצרפתים כלי נפץ להרסה, כקרוב כלי השיט אליה ירו החיני עליו מכל כלי התותח בפעם אחת, אך החטיאו המטרה, כי כבר קרב כלי השיט אל אניתם, וגם אז לא נפל לבם בקרבם וישליכו עליו כדורי נפץ מידיהם, ואחד הכדורים נפל אל דוּד המכונה, הדוד התפוצץ וכלי השיט נשחת ולא הצליח עוד למלחמה, אך בין וכה כבר כבר עשה הנפץ את שלו – כי הגיע אל תחתית האניה ההיא ויעלה בסערה ויפוצצנה לרסיסים יחד עם שלוש מאות אנשי החיל שהיו עליה.

אדמירל קוּרְבֶּה וקציניו על גשר הפיקוד של אוניית הסיור Volta במהלך קרב פוּ-ג'וֹאוּ, 1884. ציור מאת Charles Leduc, 1885. המקור: ויקישיתוף

אבל יותר מזה גדולה האבדה שאבדה חינא בהריסות בית הנשק – כי בנינו ומעשהו עלה למצער עד 40 מילליאָן פראנק, בו היו כלי תותח הרבה גם 120,000 קני רובה חדשים מהירי היריה, אשר מחירם ביחד עולה עד 140 מיל. פר.. נוסיף לזה מחיר הסוללות ההרוסות עם מאת כלי התותח אשר היו עליהן ואבדן הצי האדיר שהיה לחינא על הנהר ההוא, אז יעלה נזק חינא בס"ה עד חצי מילליארד פראנק, היינו יותר מכפי ששה על הקנס שהטילה צרפת עליה לפני זה. 

ואת כל אלה יד האדמ. קורבע עשתה במשך לא יותר מששה ימים! על גבורתו ועז רוחו בתחבולתו השתוממו כל יודעי דבר לאשורו, כי לא היתה כזאת בעולם בלתי אם פעם אחת במלחמת אמעריקא הצפונית עם הדרומית. –ובכל זאת לא נפל לב ממשלת חינא בקרבה, עוד יד החפצים במלחמה על העליונה ועוד השר צזאָ-צזו-גונג טאנג (להקל על המבטא נקראהו מעתה בשם צזאָ בלבד) מתפאר לאמר כי ביד חזקה יגרש את הצרפתים מארצו. {…]


"המליץ", שנה עשרים, מס' 66, 5 בספטמבר 1884, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s