הר לוהט השוחה בים – 1878

חדשות שונות.

[…]

– (הר לוהט השוחה בים). בקרבת ארץ „פייערלאנד“ נראה זה מקרוב אי המוריק אש על פני הים, וכעבור זמן מצער חלף ועבר ונעלם מעין כל.

רב החובל לינגינערס מאנית תורן דענעמארקית הנקראת בשם „לוטערפעלד“ מספר אדות הדבר הנפלא והזר הזה כדברים האלה: בחצי חדש דעצעמבער בשנת 1876 בא הוא עם אניתו עד חופי פייערלאנד 14 פרסאות הים מזרמי מעבר מאגעלאן לעבר ים השקט. האניה הזאת שמה את פניה לנסוע באלפארייזאה, ויהי כבואה תחת מעלת 650 '15 "10 ברוחב הדרומי 750 '12 "10 באורך המערבי התבונן המלח העומד על הצפה בשעה 3 וחצי אחרי חצות הלילה בעשירי לירח דעצעמבער לא הרחק מן האניה גוש עפר גדולה וגבוה עד שלשים מעטער בערך מעל פני שטח המים, ומיראתו פן תנגף האניה ותנזק על ידה לכן העתיק אותה תופש המשוט הצדה, ורב החובל נהג את האוניה בעת ההיא בזהירות רבה מאד ויתבונן היטיב על מפת הים למען לא יטה מן הנתיב הישר אשר התוה לפניו ולראות עם נמצא אי כזה ולתמהון לבבו לא מצא רשום שום אי על כל המפות הנמצאות  בידו ויגמור בדעתו אומר לעמוד תחתיו ולחכות עד אור הבקר למען יוכל לבקר ולתור היטב את האי החדש הנגלה לעיניו. ויהי בבקר בשעה 5 וחצי וירד רב החובל ועמו חמשה מלחים באני שיט וישימו את פניהם אל האי הזה. ויהי כבואם עד החוף ויתבוננו כי תמונת מגדל חד (קענעלפערמיג) להאי הזה וצדיו החדים נוטים ויורדים עמוק בתוך הים.

אחד המלחים קפץ מן האניה על החוף לקשור את חבל עוגן האניה אל שן סלע מוצק, אולם כרגע שב אל האניה יען רגליו נכוו בארץ, אשר להטה באין כל עשן עולה באש נורא ואיום מאד, אז הבינו מדוע כה רתחו המים סביב ירכתי האי הזה. – מעט מעט החל האי הזה לשקוע בים ועד השעה השמינית בבקר נאבד ונעלם ואיננו, כעבור שעה תמימה נסעה האניה מזה ובכל הככר ההוא אשר האי הנפלא הזה נשקע בו לא קרה לה כל מקרה וכל פגע בעברה שמה. רבים ישפטו בצדק כי סבת חזיון הזה יש לו יחס עם חזיונות רעידת הארץ אשר היתה לפני זמן קצר זה פעמים רבות בארצות החוף המערבי.


"הלבנון", שנה ארבע עשרה, מס' 23, 11 בינואר 1878, עמ' 8. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s