אסון אנית הקיטור "צימבריא" – 1883

חדשות שונות

[…]

אסון גדול מאד קרה ביום האחד ועשרים לירח החולף כי נטבעה אנית הקיטור צימבריא אשר עזבה ביום ההוא את האמבורג ללכת לאמעריקא, ועליה שלש מאות ושמנים נוסעים ומאה ועשרה חובלים. מכל הנפשות הרבות האלה לא ניצולו רק ששה וחמשים נפשות.

בין הנוסעים האומללים נמצאו אנשים גדולים ונכבדים נשים וטף מערים רבות באייראפא ואמעריקא, וכל מקום דבר השמועה הזאת מגיע ואיש מתושביו נסע לאמעריקא, אבל גדול בבית קרוביו ואוהביו, ורבים מתעלפים ונפשות אחדות מתו מיגון ודאגה. בפעסט מת ביום השלשה ועשרים לירח יאנואר זקן נכבד מיתה פתאומית, כי בנו נסע עם אשתו ובתו לאמעריקא, ומהמבורג כתב לאביו ביום העשרים לירח יאנואר כי מוכן הוא לנסוע מחר על אנית הקיטור צימבריא, ויהי בקרוא אביו במכה"ע כי נטבעה האניה צימבריא התעלף וימת. עתה נודע הדבר כי האיש אשר הסב במות אביו חי הנהו הוא ובני ביתו, כי אחרי כתבו לאביו, נקרה לו מקרה אשר אחר מסעו, ולא יכל ליסע את האניה צימבריא ויסע ביום השנים ועשרים עם אנית קיטור אחרת, ויבא שלום לאמעריקא, ואביו מת מדאגתו עליו.

אנית הקיטור צימבריא היתה אחת האניות הגדולות ויקרות, ארכה שלש מאות ושלשים ורחבה תשע וארבעים רגל, נושאת משא שלשת אלפים ושבעה ושלשים טאן. נסיבת האסון אשר קרה היא אניה הבריטית שולטאן אשר פגעה בה ותקרב אליה במהירות נמרצה וחזקה. אנית הקטור שולטאן וכל הנמצא בה הובאה תחת השגחת הפאליצייא בהמבורג, והקאפיטאן ועוזריו הובאו במשפט.


"חבצלת", שנה שלוש עשרה, מס' 9, 16 בפברואר 1883, עמ' 8. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

Cimbria

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s