תלגרמות ממלחמת ספרד ואמריקא – 6 במאי 1898

תלגרמות של הצפירה.

מלחמת ספרד ואמריקא. מאיי הפיליפינים.

מאיי הפיליפינים.

לונדון 23 אפריל (5 מאי). זה תוכן הפקודה אשר נתן הנשיא מאק-קינליי לרב החובל דעוויי לפני צאתו עם הצי מהונגקונג: „רד למאנילה ושמרת את צעדי הצי הספרדי מרחוק, וכאשר ירחק הצי מן החוף כמטחוי כלי תותח אז תהרסהו“. הממשלה בוואשינגטון מתיעצת לשלוח גדודי צבא מתנדבים במספר עשרים אלף איש מכנסיות המערב, לתקוע יתדם באיי הפיליפינים.

לונדון 23 אפריל (5 במאי). במכ"ע „נויארק היראלד“ נדפסה התלגרמא המיוחדת הראשונה אשר הגיעה אליו באורח ישר ממאנילא ע"ד המלחמה האחרונה, ואלה דבריה: ביום הראשון בערב נסע הציר האנגלי במאנילא, בהסכמת חבריו, אל אנית-התרן האמריקאנית „אלימפיא“ להתראות פנים עם האדמיראל דעוויי. האדמיראל מסר לו מודעה, כי יכונן מחי קבלו אל העיר מאנילא אם לא תכנע לפניו במשך עשרים וארבע שעות. הציר מהר להודיע הדבר בתלגרמא לפקידות הכבל בלונדון, והיא הודיע זאת לציר האמריקאני האי וגם הציעה לתת זמן לממשלת ספרד להתיעץ בדבר התראתו של דעוויי, אולי יצלח להציל את העיר משואה. התלגרמות מהרו לרוץ אורח, מעבר מזה בין וואשינגטון ולונדון ומעבר מזה בין לונדון ומדריד. אולם המשא ומתן לא הביא כל פרי, ואז החל צי האדיר האמריקאני לירות אל העיר ומאנילא נלכדה. אכן עוד לא נודע מה יעשה דעווי אחרי לכדו את העיר, כי להביא צבאות חיל אל תוך האי פנימה יֵחָשב כצעד מסוכן, אחרי אשר חיל המצב של הספרדים רב הוא באיי הפיליפינים מחיל אניות אמריקא.

מדריד 23 אפריל (5 מאי). פה מקוים כי לא יצלח להאמריקאנים לרשת את איי הפיליפינים, אשר ארבעים אלף אנשי צבא מסודרים ומתנדבים יגינו עליהם. המלכה שרויה בצער גדול על שבר בת עמה, ואתמול בעת התפלה התמוגגה בדמעות. רב החובל של האניה „ריינא כריסטינא“ אשר נהרג במלחמה, לא חדל לפקד צבא אניתו גם בהיותו פצוע כלו ומתבוסס בדמו, עד צאת נפשו. לבו נבא לו מראש כי זאת תהי אחריתו. זמן מעט לפני המלחמה פנה בבקשתו אל הממשלה לקבל את אחד מבניו חנם אל ביה"ס של צבא הים, ויקבל מענה כי אות-רצון כזה נכון רק לבני הפקידים אשר נהרגו במלחמה. על זה העיר רב החובל: „מובטח אני כי במהרה בקרוב יהיה גם בני ראוי לחסד הזה“.

תמורת השרים בספרד.

מדריד 23 אפריל (5 מאי). מצב השרים רופף מאד ובעוד מעט נכונות להתחולל תמורות במיניסטריום. בבית הנאמנים דרשו הנבחרים ממפלגות מתנגדי הממשלה להעמיד למשפט את שר אניות המלחמה, על מפלת הצי הספרדי אצל מאנילא.

מדריד 23 אפריל (5 מאי). כשנכנסו הנבחרים לישיבה זכר עשו ראשונה לחיל האניות אשר הערו נפשם למות על יד קאוויטא ויפלו חללים על מרומי הים. אחרי כן נועצו הנאמנים על אדות האגרת אשר יכינו להמלכה. מפלגת הקארליסטים הודיעה, כי היא לא תקח חלק במועצות האלה. תכן האגרת התקבל ברוב דעות.

מדריד 23 אפריל (5 מאי). מלבד המצור אשר נקבע במדריד גזרה הממשלה לבלתי הפיץ ברבים כל ידיעות ממקום מערכות הקרב, אם לא תהיינה הידיעות ההן מאושרות מאת הממשלה.

מאי קובא.

נויארק 23 אפריל (5 מאי). אנית המלחמה האמיריקאנית „נאשווילל“ חטפה את אנית הקטור הספרדית „ארגאנויטא“ אשר הובילה עשרים פקידי צבא ואנשיהם והרבה כלי נשק, בגדים ויתר צרכי מלחמה. האניה „ארגאנויטא“ היתה נכונה ללכת לציענפועגוס בעת הוליכוה האמריקאנים שבי.

נויארק 23 אפריל (5 מאי). ע"ד שבי האניה הספרדית „ארגאנויטא“ מודיעים עוד פרטים אלה: שלש אניות-מלחמה אמריקאניות הקריבו לבוא אל מרומי ציענפועגוס, ותראינה מרחוק את אנית הקטור הספרדית הולכת לקראתן. אז החלה האניה „נאשווילל“ לירות אל האניה הספרדית ותשחת את ראשה עד כי לא כלה למוש עוד ממקומה, ואז לקחוה האמריקאנים שבי. אנשי הצבא הספרדים ופקידיהם הובאו אל האניה „נאשווילל“, ויתר הנוסעים הוצאו אל היבשה בחוף ציענפועגאס. בין כה וכה מהרו מחוף ציענפועגוס אניות מלחמה ספרדיות, ותפרוץ בין שני האויבים מלחמה אשר ארכה עשרים רגעים.

[…]


"הצפירה", שנה עשרים וחמש, מס' 91, 6 במאי 1898, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s